banner670

banner669

Işıklar: Fırsatçılar tarım arazilerini yağmalıyor

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Zaman Gazetesi'ni ziyaret etti.

banner675
Siyaset 10.10.2015, 11:17 10.10.2015, 11:23
Işıklar: Fırsatçılar tarım arazilerini yağmalıyor
banner614
banner636
Hükümete yakın işadamlarına milyonlarca liralık rant imkânı sağladığı iddia edilen Kanal İstanbul Projesi'ne yönelik tartışmalar sürerken, bazı kişilerin, Silivri'deki tarım arazilerini ‘kanal manzaralı' diye sattıkları ortaya çıktı. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Tarım arazileri sahte tapularla, hisseli bir şekilde, yolsuzluk denecek şekilde satılıyor.” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Kanal İstanbul Projesi'yle birlikte arsa dolandırıcılık olaylarının arttığını söyledi. Hisseli tarım arazilerini ‘kanal manzaralı' diye yüksek fiyatlara sattıklarını belirten Işıklar, “Lütfen buradan, tarım arazilerinden arsa satın almayın. Tarım arazilerinde tarımdan başka bir şey yapılamaz. Kesinlikle imarı yok.” dedi.

Zaman Gazetesi'ni ziyaret eden Başkan Işıklar, ilçedeki hazineye ait yerler ve hisseli tarım arazilerinin ‘imar gelecek' vaadi ile yüksek fiyatlara satıldığını bildirdi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, jandarma ve emniyetle koordineli çalışarak dolandırıcıların haksız kazanç elde etmesine engel olmaya çalıştıklarını açıkladı.

banner765
Bazı televizyon kanallarında konuyla ilgili yayınlar yapıldığını anlatan Işıklar, şikayette bulunmalarına rağmen birçok konuda sansür uygulayan RTÜK'ün bu konuda hiçbir şey yapmadığını öne sürdü. Işıklar, şunları söyledi: “Tarım arazileri sahte tapularla, hisseli bir şekilde, yolsuzluk denecek şekilde satılıyor. Bu yolsuzluk sadece bir kişinin değil. Kurumsal hal aldı. Bir tarım arazisini, hisseli araziyi parsel parsel ki bunlar yasal değil, tarım arazileri 20 dönümün altında bölünemez. 300-400 metre sahte ifrazlarla, sanki ona parsel vermiş gibi, insanların 20 liraya 30 liraya aldığı araziyi, 500 liraya, 800 liraya metresini satarak insanlar dolandırılıyor.”

Işıklar, Silivri'den arsa alacak vatandaşlara da şu uyarılarda bulundu: “İnsanları buradan uyarıyorum; lütfen buradan, tarım arazilerinden arsa satın almasınlar. Tarım arazilerinde tarımdan başka bir şey yapılamaz. Kesinlikle imarı yok. Tarım amaçlıdır. Hisseli bir araziye girdiğiniz anda 100 dönüm bir yerden, diyelim ki size 1 dönümlük tapu veriyor, asla o yeriniz belli değil. 100 dönümün her yerine hissedarsınız, ortak oluyorsunuz. İmarı yok, ev yapma şansınız yok. Etrafını çevirip benim arsam diyorlar, bu kesinlikle hayali ve yalan. Bir de yanına AVM yapılacak, yol yapılacak, cami yapılacak deniyor, kesinlikle mümkün değil. Tarım arazileri tarımdan başka bir amaçla kullanılamaz. Bizim de buna izin vermemiz asla mümkün değil.”

KANAL İSTANBUL SÖYLENTİLERİ BU HALE GETİRDİ

Kanal İstanbul ve benzeri proje söylentilerinin arsa dolandırıcılarını türettiğine, haksız kazanca kapı araladığına dikkat çeken Işıklar, “Kanal İstanbul'a cephe dedikleri oluyor. Ortada kanal yok, proje yok. Adam kanala 500 metre mesafede kanal manzaralı arsalar diyor. İşte bu projeler bu hale getiriyor. Oradaki arsa rantlarının oluşmasının sebebi bu. Haksız kazançların, adaletsiz kazançların bu. Proje yok ortada, olması da mümkün değil. Bunun söylentisi bile bu sonuçlara yol açıyor. Şu anda kanalın kendisi olmadığı gibi, projesi de yok ortada.” diye konuştu.


ZAMAN

banner758
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü