Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplanan HSK Genel Kurulu'nda Birinci Daire Başkanlığı'na Halil Koç, 2. Daire Başkanlığı'na da Mehmet Akif Ekinci getirildi.

Ekinci, 2. Daire Başkanlığı ile birlikte HSK Başkanvekilliği görevine de seçildi.

Mehmet Akif Ekinci, daha önce HSK Birinci Daire Üyesi olarak görev yapıyordu.

Ekinci, 04 Ağustos 2020 günü eşi hakim Sema Ekinci ile birlikte Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Demir ve Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ı makamında ziyaret etmişti.

Silivri'de silahlı kavga! 4'ü ağır 10 yaralı Silivri'de silahlı kavga! 4'ü ağır 10 yaralı

MEHMET AKİF EKİNCİ'NİN ÖZGEÇMİŞİ

1967 yılında Şırnak Cizre'de doğan Ekinci, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul hakim adaylığından sonra sırasıyla Mardin, Meriç (Edirne), Silivri (İstanbul) ve İstanbul Cumhuriyet savcılıkları görevlerinde bulundu. Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017 yılında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen ve halen bu görevde olan Ekinci, 27 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden HSK üyeliğine atandı.

Evli ve bir çocuk babası olan Ekinci, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) ilk genel kurulunda HSK Başkanvekili olarak seçildi.