banner670

banner669

Türkiye'de laiklik sizlere ömür

Silivri Belediyesi Söyleşi Günlerine katılan Gazeteci- Yazar Mustafa Mutlu, Türk medyasının dönüşümünden demokrasi tanımının değişimine kadar birçok konuda görüşlerini Silivrililer'le paylaştı.

banner675
Kültür Sanat 22.12.2013, 16:40
Türkiye'de laiklik sizlere ömür
banner614
banner636

Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen "Silivri Söyleşileri” kapsamında birbirinden ünlü gazeteci, yazar ve şairler Silivrililerle buluşmaya devam ediyor. Yoğun ilgi gören ve ilgiyle takip edilen söyleşi günlerinin bir diğer konuğu Gazeteci- Yazar Mustafa Mutlu’ydu. Nikâh ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen söyleşisine İzmir Marşı söyleyerek başlayan Mutlu’ya tüm salon hep bir ağızdan eşlik etti. Mutlu, Türk medyasının dönüşümünden demokrasi tanımının değişimine kadar birçok konuda görüşlerini Silivrililerle paylaştı.

 

"BU ÜLKEDE DEMOKRASİNİN TANIMI DEĞİŞTİ!”

Demokrasi tanımının büyük bir değişim yaşadığını ifade eden Mutlu, "Bu ülkede laiklik var mı? diye sorduğu konuşmasında; "Türkiye altı senedir laiklik karşıtı eylemlerin odağında. Parti kapanma sürecinden bu yana hükümet laiklik karşıtı eylemlerine devam ediyor. Laiklik sadece anayasada kalmıştır. Türkiye’de laiklik sizlere ömürdür. Demokrasinin içinde özgürlükleri kısıtlamak varsa, düşüneni düşüncesinden, konuşanı konuştuğu yüzünden, yazanı yazdığı yüzünden, terörle savaşanı savaştığı için içeri atmak varsa; durmadan yasak yapmak, aştığımız zannettiğimiz o haremlik, selamlık uygulamalarını 100 sene sonra tekrar kızlı, erkekli diyerek gündeme getirmek demokrasi ise; ben demokrat falan değilim” dedi.

 

"İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Türkiye’de 78 siyasi parti olduğunu ama hepsinin eşit olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Mutlu, Gazeteci – Yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın teorik açıklamalarından örnekler vererek; "Türkiye’de adaletin a’sı kalmadı. Peki demokrasi ve adalet yoksa kaybedecek neyimiz var? Bu ülkede bize dayatılan şeyin demokrasi olmadığını artık biliyoruz. Olmayan şeyin yokluğundan da korkmuyoruz. Biz kral çıplak diyoruz! İnsan gibi yaşamak istiyoruz. Çocuklarımızın arkasından huzurla bakmak istiyoruz. Asla ve asla umutsuz olmayacağız. Biz bu gezi ruhunu sonsuza kadar yaşatırız” dedi. Silivri Belediyesi Strateji Geliştirme Müdür Vekili Ömer Çetin söyleşi sonunda Mustafa Mutlu’ya çiçek, gümüş tabak ve Silivri’nin tarih kitaplarından hediye ederek Söyleşi Günleri’ne katıldığı için teşekkür etti. Mutlu ‘Dön Kardeşim’ isimli kitabını Silivrililer için imzaladı.

banner765
 

banner758
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:26
Akşam 19:08
Yatsı 20:27
Günün Karikatürü Tümü