banner670

banner669

Prof. Dr. Taylan anlattı

Eski Tekirdağ Milletvekili- Akademisyen Profesör Doktor Necip Taylan, Silivri Belediyesi Söyleşi Günleri kapsamında Kültür ve Düşünce Tarihi konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

banner675
Kültür Sanat 17.12.2013, 09:59
Prof. Dr. Taylan anlattı
banner614
banner636

Geçtiğimiz kasım ayında başlayan Silivri Belediyesi Söyleşi Günleri’nin Aralık Ayı programı Eski Tekirdağ Milletvekili- Akademisyen Profesör Doktor Necip Taylan’ın söyleşisiyle devam etti.

Sergi ve Nikâh Salonu’nda gerçekleşen programda, Kültür ve Düşünce Tarihi konulu bir söyleşi gerçekleştiren Taylan, İslam tarihinde felsefenin yerinden bahsetti. Günümüzde felsefecilerin yetişmediğini belirten Taylan, Ormanlı İmparatorluğu ile birlikte bu konuda Avrupa’nın gerisinde kaldığımızı ifade etti. İslam dinine karşı olmadığını aksine İslam Felsefesini derinden incelediğini söyleyen Taylan, "İslamiyet’i yaydık ama bunu coğrafyamıza ekonomik bir zenginlik olarak yayamadık. Bunun nedeni de sanayi devrimini ve Rönesans’ı yakalayamamış olmamızdandır” dedi. Avrupa, sanayi ile birlikte teknoloji devrimini gerçekleştirirken Ortadoğu ve İslam coğrafyasının bu sürecin gerisinde kaldığını belirten Profesör Doktor Necip Taylan, günümüzde Ortadoğu’da çıkan savaş, yoksulluk ve kargaşanın bu aydınlanmanın gerçekleşmemesinden kaynaklandığını savundu.

banner765
Ortadoğu’nun en büyük zenginliğinin petrol ve madenler olmasına karşın bunu uluslararası şirketlerin çıkarıp işlediğini söyleyen Taylan, Ortadoğu’da bu madeni işleyecek teknolojinin olmadığını gelişme kaydedemediklerini dile getirdi.

banner758
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü