banner670

banner669

En güzel karpuzlar Silivri'de

9. Geleneksel Kadıköy Karpuz Festivali kapsamında en iyi karpuz seçildi.

banner675
Kültür Sanat 23.08.2020, 09:44 23.08.2020, 17:05
En güzel karpuzlar Silivri'de
banner614
banner636

Pandemi dolayısıyla Silivri Belediyesi festivalleri bu yaz kısıtlı programlarla gerçekleştiriliyor.

9. Geleneksel Kadıköy Karpuz Festivali kapsamında sadece En İyi Karpuz Yarışması düzenlendi.

22 Ağustos 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen yarışmaya Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Demir, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nuri Ertuğrul, AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, MHP İlçe Başkanı Zafer Yalçın, CHP İlçe Başkanı Berker Esen, Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Eren, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yarışma öncesinde bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’nin sadece çarşı merkezinden ibaret olmadığına dikkat çekerek, köylere yönelik yatırımların artacağı mesajını verdi. Kadıköy’ün kurucu muhtarı Mehmet Ünlüer’i anarak sözlerine başlayan Başkan Yılmaz, Silivri’de tarımı ve üretimi desteklemeye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Biz bu yola çıkarken Silivri çarşı meydanından, Silivri sahilden ibaret değildir demiştik. Silivri’nin her biri birbirinden kıymetli köyleri var demiştik. Bu ilçeyi yöneten belediye başkanları ve meclis üyeleri, bu güzel yerleşim alanları olan köylere gözlerini, kulaklarını kapatır ve bu anlayış ile Silivri’yi yönetmeye devam ederlerse Silivri’ye ihanet eder dedik. Ve yüksek bir sesle Silivri çarşı meydanından ibaret değil, köyler de var dedik. Bunu her yerde söyledik ve söylemeye devam edeceğiz.”

KÖY OKULLARINA KÜTÜPHANE, BİLGİSAYAR ODASI VE KONFERANS SALONU

Konuşmasında köy okullarına yapılan yatırımlara da değinen Başkan Yılmaz: “Hanımefendilere, ‘Bütün yatırımlarımız sizin çocuklarınıza olacak.’ dedik. Silivri Belediyesine hiçbir yük getirmeden bir kampanya başlattık. Silivri’de bulunan 12 tane köy okulumuzdan başlayarak kütüphanesi olmayan, bilgisayar odası olmayan, tiyatro sahnesi olmayan köy okulu kalmayacak dedik. Bu kapsamda merkeze en uzak köylerimizden Danamandıra, Çayırdere ve Sayalar’dan başlayarak kütüphane, bilgisayar ve tiyatro salonlarını bitirdik. Kadıköy mahallemizdeki Şehit Olcay Özcan İlkokulundaki hem kütüphaneyi hem de Ziya Gökalp Tiyatro Salonunu tamamladık.” diye konuştu.

“12 KÖY OKULUMUZUN TUVALETLERİNİ YENİLİYORUZ”

Köylerde bulunan okulların tuvaletlerinin de yenilendiğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Köylerdeki çocuklarımızın şehirdeki standartlarda eğitim almaları için şimdi yeni bir kampanya başlattık. 12 tane köy okulumuzun tuvaletlerinin tamamını a’dan z’ye yenileyip hijyen standartlarında yepyeni, prıl pırıl bir hale getirerek sizlere hediye edeceğiz. Bunu yaparken bir farkındalık olsun istiyoruz. Hamasi söylemlerin yerini eylemlere ve icraatlar bırakılması gerektiğini söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tarımın ve çiftçinin yanında olmaya devam edeceğinin sözünü veren Başkan Yılmaz, “Silivri’de gerçekleştirdiğimiz festivallerin tamamı tarım temalı. İstanbul’un en güzel ve en verimli topraklarının üretime dönmesini hedefleyen tarım temalı festivaller yapıyoruz. Pandemi döneminde bunları konserlerle taçlandıramıyoruz. Kucaklaşamıyor, yoğun kalabalıklarla yapamıyoruz ama bu karpuzların da tanıtılmaya ihtiyacı var. Türkiye’deki en lezzetli karpuz olan Silivri karpuzunun Kadıköy karpuzunun tanıtılmaya ihtiyacı var. Ulusal kanalların ana haberlerinde Kadıköy karpuzunu ve karpuz pekmezini tanıttık. Israrla tarım demeye, üretim demeye, hayvancılık demeye devam edeceğiz. Tarım arazilerinin imarlı arazilerden daha değerli olacağını söylemeye devam edeceğiz. Bu topraklara inanacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Toprak o kadar cömert ki, dökülen her damla terin karşılığını verir.’ diyeceğiz. Ben sizlerin huzurunda hep çiftçinin, tarımsal üretimin yanında olacağıma söz veriyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Geleneksel Kadıköy Karpuz Yarışması'nda jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda 1. Atakan İpek, 2. Gürkan Yalın, 3. Murat Sürekçi seçildi.

1.'ye tam altın ödülünü Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Eren, 2.'ye yarım altın ödülünü Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer ve Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü İskender Kuloğlu, 3.'ye çeyrek altın ödülünü AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, hediye çeki ödülünü ise Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer verdi.

banner758
Yorumlar (0)
banner738
27
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü