Silivri’de son yıllarda sosyal medya üzerinden siyasetçiler ve gazeteciler hakkında hakaret içerikli paylaşımlar yapan Kadir Koç adlı şahıs, 22 Şubat 2022 günü kendisine ait olan internet sitesinde yayınlamış olduğu yazıda; "AK Partili Silivri Belediye Meclis Üyesi Orhan Çalışkan’ın kaçak bir işyeri sahibi olduğunu, konuyla ilgili paylaşım yapması üzerine de AK Partili Silivri Belediye Meclis Üyesi Kenan Değdaş’ın kendisine 5 bin TL rüşvet parası gönderdiğini, daha sonra da yine AK Partili Silivri Belediye Meclis Üyesi Av. Hacer Yıldırım tarafından icra yoluyla bu parayı geri istediklerini" iddia etti.

Kadir Koç adlı internet trolü, “Kumpas mı kurdunuz” başlıklı yazısında, söz konusu olayla ilgili olarak şu cümleleri kullandı:

…Sevgili okurlarım, olayın başlangıcı bundan iki buçuk Ay önceye dayanıyor, bilgi kaynaklarımdan teyide muhtaç bir bilgi geldi konuyu araştırmaya başladım.

Konu Ak Partili Meclis Üyesi Orhan Çalışkan’ın kaçak geri dönüşüm tesisi kurmasıydı, öncelikle gittim yeri gördüm yeni yapılan prefabrik bir bina vardı, ancak bu yer ruhsatlı olup olmadığını bilme şansım da yoktu. Sosyal Medya hesabımdan tesisin resimlerini yayınladım, Resimleri gören Arkadaşım Ak Parti Meclis Üyesi Kenan Dağdaş beni aradı bana ‘Burası yasal olarak sıkıntısı yok, yer belediyeden kiralandı ve Ruhsat başvurusu var’ dedi.

Yılmaz: Takım elbiseyle tarım hikayesi anlatanlara ders veriyoruz Yılmaz: Takım elbiseyle tarım hikayesi anlatanlara ders veriyoruz

Arkadaşım Kenan Dağdaş’ın sözlerine itimat ederek olayın üzerine gitmedim, daha sonra Kenan Dağdaş beni arayarak ‘Ağabey ben Orhan”la konuştum sana da bir desteğimiz olsun’ diyerek 5.000 TL para yollayacağını söyleyerek benden İBAN istedi, her ne kadar Kenan Dağdaş’a güvensem de durumdan şüphelenerek bir arkadaşımın İBAN’ını yolladım, arkadaşımın hesabına 5.000 TL yattı, para halen adı geçen hesapta tutuluyor. Her ne kadar reklam parası olsa da şüpheli durum vardı gözümde…

… Şimdi gelelim diğer meseleye Hesabına para yatan arkadaşa dün Avukat Hacer Yıldırım (Ak Parti Meclis Üyesi) vasıtasıyla icra tebligatı yapıldı, destek ve reklam için verilen para icra yoluyla geri isteniyor…

AK PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI İNCELEME BAŞLATTI

Konuyla ilgili olarak “AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı“ imzası ile yazılı bir basın bilgilendirme açıklaması yapıldı.

Söz konusu açıklama da şu şekilde:

Kamuoyuna Duyurulur

Son günlerde ilçemizde faaliyet gösteren yerel basın gündeminde yer alan ve partimiz meclis üyeleri Orhan Çalışkan, Kenan Değdaş ve Av. Hacer Yıldırım’ında içinde olduğu kişisel ticari ilişkilerle ile ilgili birtakım iddialar ortaya atılmış ve bu iddialar haber ve köşe yazılarına konu edilmiştir.

Söz konusu iddiaların aydınlanması, partimizin kurumsal kimliğinin korunması ve bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması adına AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı olarak söz konusu olayda ismi geçen meclis üyelerimizden parti tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereği gerekli bilgi ve açıklama talep edilmiştir.

Bugüne kadar partimiz bünyesinde görev yapan hiçbir yönetici, meclis üyesi, vs.nin partimizi zan altında bırakacak girişimlerde bulunmasına müsaade edilmemiştir ve bundan sonra da edilmeyecektir.

Yapılan haberlerde ismi geçen ve iddiadan ibaret olan konu organize bir şekilde partimizle ilişkilendirilmiş ve partimizin kurumsal kimliğine yönelik bir saldırı hedeflenmiştir. Kurulduğu günden bu yana kurumsal yapısı içerisinde hiçbir kanunsuzluğu, hukuksuzluğu, şaibe veya belirsizliği barındırmayan ve fırsat vermeyen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Silivri İlçe Başkanlığı olarak hiç kimsenin şüphesi olmasın ki konuyu hukukun üstünlüğü, etik değerler ve şeffaflık ilkesinden asla vazgeçmeden takip ediyor olacağımızın, açık ve şeffaf bir şekilde konuyla ilgili bilgi paylaşacağımızın bilinmesini isteriz. 

SİLİVRİ BELEDİYESİ YIKIM SÜRECİNİ BAŞLATTI

Öte yandan Silivri Belediye Başkanlığı tarafından, belediye meclis üyesi Orhan Çalışkan'ın kardeşine ait olan geri dönüşüm tesisi ile ilgili olarak "ruhsatsız işyeri" ile "Gecekondu Kanunu'na muhalefet" iddiaları doğrultusunda işlem başlatıldığı öğrenildi. Belediye kaynakları "yıkım sürecinin başladığını" doğruladı.