banner670

banner669

Uğur Mumcu Silivri'de anıldı

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 21. yıldönümünde Silivri’de anıldı.

banner675
Gündem 26.01.2014, 16:08
Uğur Mumcu Silivri'de anıldı
banner614
banner636

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen, İşçi Partisi, Türkiye Değişim Hareketi,  Atatürkçü Düşünce Derneği,  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,  Eğitim-Sen,  Eğitim-İş,  Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve  Alevi Kültür Derneği’nin destek verdiği Uğur Mumcu’yu anma programında teröre lanet okundu.

Devrim Şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşuyla start alan anma programında İbrahim Orçin “Uğurlar Olsun” türküsüyle katılımcılara seslenirken, basın açıklamasının ardından sevenleri fotoğrafının önüne kırmızı karanfiller bırakarak Mumcu’yu unutmadıklarını, unutturmayacaklarını gösterdiler.

 

BASIN AÇIKLAMASI

“Tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur araştırmacı gazeteciliğin, laikliğin, demokratlığın simgesi olan Uğur Mumcu’nun katledilişinin 21 yılıdır bu gün. “Uğur Mumcu Ölümsüzdür” diyerek 21 yıldır cinayetin faillerinin bulunup adalet önüne çıkarılmasını umutla bekliyoruz.

24 Ocak 1993 günü uğradığı suikast sonuçlarını inceleyen uzmanların hiçbir delil bulamadığı, delillerin ise süpürülerek yok edildiği iddia edilmektedir. Cinayetin çözümüne ilişkin verilen sözlere rağmen failler yakalanamamıştır.

Uğur MUMCU öldürülememiştir. Zira 21 yıldır adından övgüyle söz ediliyor. Mumcu “ Tam bağımsız Türkiye” ideali için halkını aydınlatmaya çalıştı.

Ulusunun; tüm mazlumların yanında emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı duruşu, sömürüye karşı emeği, gericiliğe karşı bilimi, bölücülüğe karşı ulusal bütünlüğü, faşizme karşı demokrasiyi savunmayı yaşam felsefesi yapan Uğur MUMCU’dan, kurtulmanın en kısa yolu onu yok etmekten geçtiğini düşünenler 24 Ocak 1993 tarihini seçtiler ve uyguladılar.

Abdi İpekçi’yi, Muammer Aksoy’u, Çetin Emeç’i Turan Dursun’u, Bahri Üçok’u, Musa Anter’i, Uğur Mumcu’yu,  Necip Hablemitoğlu’nu, Metin Göktepe’yi, Hrant Dink’i katleden, Uğur Mumcu’nun anlatımıyla “Kürd’ü Türk’e, Türk’ü Kürde, Ermeni’yi Türk’e, Türk’ü Ermeni’ye, suniyi aileviye, alevliyi sünniye düşman eden emperyalizmin Ortadoğu’da çıkarlarıdır.” Dün öyleydi bugünde böyle…

Herkes kendine sormalı: 21 yıldır hukuk ve adalet adına, özgürlük ve demokrasi adına ne değişti? Değişim olumlu mu, olumsuz mu oldu?

Ülkemizin aydınlık yarınları ve faili meçhul cinayetlerinin aydınlanması için mutlaka kararlılıkla mücadele edilmeli, bütün gerçeklerin bir gün açığa çıkacağına inanmak istiyoruz.

Tarih elbette hesap soracaktır. Adalet ve demokrasi; gerçeklerin ve doğruların korkmadan konuşulduğu, aydınlık yarınların çocuklarımıza bırakacağımız günleri sunacaktır.

Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, Ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu Uğur MUMCU’yu 21. yılında tekrar rahmetle ve saygıyla anar, savunduğu tüm değerlerinin sürdürüleceğini duyururuz.

Uğur MUMCU ve milletimizin huzuru için hayatını kaybeden değerlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.”

 

banner765

 

 

 

 

 

banner758
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü