banner670

banner669

Silivrililer barış için yürüdü

“Silivri Yoğurdunun Beyazı Barışın Simgesidir” sloganı altında “Barış Yürüyüşü” yapıldı.

banner675
Gündem 08.08.2015, 10:45 08.08.2015, 10:48
Silivrililer barış için yürüdü
banner614
banner636
54. Silivri Yoğurt Festivali’nin başlaması sebebiyle “Silivri Yoğurdunun Beyazı Barışın Simgesidir” sloganı altında “Barış Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Silivri Belediyesi’nin önünde başlayan yürüyüşe Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve eşi Esma Işıklar, eski Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç, CHP İlçe Başkanı Suna Göçengil ve eşi Ali Hakan Göçengil, sivil toplum kuruluşları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.


IŞIKLAR KONUŞMA YAPTI

banner765

Yürüyüş sonunda bir konuşma gerçekleştiren Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, şunları söyledi: “54. Yoğurt Festivalimizi yarım yüzyıldır, 54 yıl önce hangi niyetle, düşünceyle başlatıldıysa biz de devam ettiriyoruz. Sadece bir yoğurdun ötesinde başka anlamlar taşıyor. Biz, 7000 yıllık insan birikiminin yerleşiminin yeşerdiği, biriktiği ve demlendiği bir coğrafyanın takipçisiyiz. Bu 3 semavi din ile yıllarca kardeşçe yaşanmış. Yoğurt orta Asya’dan gelerek o medeniyet ile tanıştığında farklı bir şekil almış. Yoğurdun mayası, şekli değişmiş ama taşıdığı o anlamı değişmemiş. O kültürlerin kaynaşması, burada yaşayan binlerce medeniyetin, etnik kökenin mayası olmuş. Dünya da artık ülkelerden çok şehirler öne çıkıyor. Zenginliğin, refahın, barışın huzurun tek bir çaresi var üretim üretim üretim! Beraber üreteceğiz ama bunu eşit, adil bir biçimde de paylaşacağız. Silivri’nin vazgeçilmez bir değeri yoğurt. Bir tane üreticimiz kalmıştı, dörde çıktı. Satıcılarımızı, üreticilerimizi daha çok emek vererek yaygınlaştıracağız.”


“BARIŞA VE KARDEŞLİĞE OLAN İNANCIMIZ, YARINLARA OLAN UMUDUMUZLA DİMDİK AYAKTAYIZ”

Festivalin konser ve eğlence programlarının iptal edilmesinin geri adım olmadığının altını çizen Başkan Işıklar: “Festivalimiz hepimiz biliyoruz ki sadece bir eğlence olmaktan öte değerlerimizin tanıtıldığı, burada ki kültürel kaynaşmanın, 81 vilayetten bir arada yaşayan hemşerilerimizin hoşgörüsünün, barışının, sevgisinin, kardeşliğinin sokağın her köşesinde yaşattığımız günlerdir. Sanatı, kültürü, sporu birlikte yaşatıyoruz. Kültürel değerleri yaşatırken sanat kısmında eğlencelerimiz de oluyordu biliyorsunuz. Ülkemizin türküsünü, şarkısını hep beraber dinliyorduk meydanlarımızda.. Bu yıl bunu yapamamamızın nedeni ülkemizde terör tuzaklarında kaybettiğimiz canlarımızın aziz hatıralarını anmak, ailelerinin yaşadığı dramı, acıyı içimizde duyduğumuzu göstermek adına festivalimizin konser kısmını, coşku kısmını iptal ettik ama sergilerimiz devam edecek. Bu iptal hiçbir zaman bir geri adım, vazgeçme ya da bulunduğumuz durumdan daha kötüsüne razı olma, sinme anlamı taşımıyor! 944 yıldır bu topraklar üzerinde barış içinde, kardeşçe yaşamanın kimyasını bulmuş bir devletiz. Onlarca etnik kökeni Türkiye Cumhuriyeti projesi altında buluşturan Büyük Önder Atamızın “Yurtta sulh, cihanda sulh” şiarının anlamını bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Bizim büyük medeniyetimizi, Ortadoğu’nun karanlık dehlizlerine sokmaya çalışan terör tezgahlarına ve taşeronlarına şunu söyleyeceğiz “Sizden korkmuyoruz!. Barışa ve kardeşliğe olan inancımız, Türkiye’nin ve Silivrililerin yarınlara olan umudumuzla dimdik ayaktayız. Aydınlığa yürüyen ülkemizin adanmış adımları olmaya devam edeceğiz. Bize ders vermeye kalkan o yarım akıllarıyla ayrışmayı, düşmanlığı körükleyen ve şov peşinde koşan zavallılara söylenecek çok söz var ama bugün yeri ve günü değil. Barış istiyoruz, bu memleketin her köşesinde hemen barış! Derhal barış! Silivri’nin yoğurdunun beyazı barışın simgesi olacak!” şeklinde konuştu.  


BEKÂRLAR: “ACI, TATLI GÜNDE PAYLAŞABİLMEYİ BECEREBİLMEKTİR MİLLET OLMAK!”

Silivri Kaymakamı Faruk Bekârlar ise yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “54 yıllık bir festivale sahip olan başka bir ilçe benim hafızamda yok. O yüzden bu festivalin başlaması bugünlere gelmesi, bugün yapılması ve çok daha uzun yıllar devam edeceğine olan inancımı da dile getirmek istiyorum. Yapılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşen Yoğurt Festivali özelinde ama tüm Silivri’nin sahip olduğu değerlerinin, huzurunun, birliğinin beraberliğinin ifade edilmesi, insanların ortak duygularını birlikte yaşamak gibi önemli anlamlar taşıyor. Tabi ki bunun yıllarca devam etmesini diliyoruz. Yıllarca sonsuza kadar barışın, huzurun ilçemizde böyle hüküm sürmesini, bu festival münasebeti ile bu konudaki temennimizi bir kez daha iletmek istiyorum. Dışarıdan gelen misafirlerimizin Silivri yoğurdu yemek istediğinde daha fazla yer bulmalarını bu konuda girişimcilerimizin adımlar atmasını istediğimi de burada belirtmek istiyorum. Festival deyince coşku ve eğlence gerekir, bu yıl programımızda bu kısımlar iptal edildi. Hepimizin içini acıttığı gibi son günlerde artan terör olayları ile verdiğimiz şehitlerin sıcak acıları üzerinde eğlenmek içimizden gelmiyor. Millet olmanın ölçüsü ve gereği de budur. Acı tatlı günde paylaşabilmeyi becerebilmektir millet olmak.  Bu konuda belediyemizin bu acılara ortak olma anlamında gösterdiği duyarlılığa da buradan teşekkür ediyorum” dedi.  


BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, beraberinde ilçe protokol üyeleri ile birlikte beyaz güvercinleri barış için gökyüzüne bıraktı.

banner758
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü