banner670

banner669

Pazar gecesi Beraat Kandili

23 haziran 2013 Pazar gecesi Berat Kandili'ni kutlayacağız.

banner675
Gündem 22.06.2013, 13:53
Pazar gecesi Beraat Kandili
banner614
banner636

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Berat Gecesi'nin farklılıkların fitne olarak kullanılmamasına vesile olmasını dilediğini bildirdi.
Berat Kandili, 23 Haziran Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece idrak edilecek. Kandil dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kutsal gecenin İslam kaynaklarında "Rahmet, İcabet, Gufran, Kısmet, Takdir, Hayat ve Mübarek" olarak nitelendirildiğini belirtti. Görmez "Berat gecesini idrak her türlü zaaflarımıza, isyanımıza, nisyanımıza ve tuğyanımıza rağmen Yüce Rabbimizin affediciliğini unutmadığımızı gösterir." ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Görmez'in mesajında öne çıkan başlıklar şöyle:

-ALLAH'TAN AF BEKLEYEN AFFEDİCİ OLUR-

"Her yıl mübarek Ramazan ayına on beş gün kala idrak ettiğimiz Berat'ın bize öğrettiği en önemli husus sadece Allah'ın affına mazhar olmak değil, affedici olmaktır. Zira Allah'tan af bekleyen affedici olur. Allah'tan bağışlanma dileyen bağışlayıcı olur. Allah'ın hoşnutluğunu isteyen hiç kimseyi hor ve hakir görmez. Allah'ın sevgisine ulaşmak isteyen daima yüreğinde sevgi ve merhamet taşır."

-HER İNSANIN BERATI KENDİ ELİNDEDİR-

"Berat'ın yegâne sahibi elbette Yüce Rabbimizdir. Ancak her insanın beratı kendi elindedir. Zira biz O'na bir adım yaklaşırsak O bize bin adım yaklaşır. Biz kendi yapıp ettiklerimizi bilir, her türlü kötü amellerimizden nasuh tövbe ile uzaklaşır, salih amel ile O'na yönelirsek Allah'ın mağfireti şüphesiz bize erişir. Biz bize yapılanlar karşısında kin ve intikam duygularıyla hareket etmez ve affedici olursak, Allah da bizi affeder. Biz zorda ve darda kalanların zorluğuna ve darlığına yardım edersek, Allah da bizim zorluklarımızı ve darlıklarımızı ortadan kaldırır. Biz kendimiz için istediğimiz güzel şeyleri başkaları için de istersek, Allah da bize tüm güzellikleri ihsan eder. Biz anaya babaya iyilik eder ve yakınlarımızı gözetirsek, Allah da bizi hiçbir iyilikten mahrum etmez, her zaman yanımızda olur. Biz din, dil, mezhep, meşrep ayrımı yapmadan tüm mazlumların yanında olursak, Allah da bizi zalimlerle imtihan etmez. Biz yanlış yaptıklarımızdan pişman olursak, Allah bizi doğru yola sevkeder ve kendi beratımızı ellerimizle almış oluruz. İşte bu gece bütün bunları düşünerek beratımızı hak edip etmediğimizin muhasebesini yapacağımız bir gecedir."

-KALPLERİ KARARTAN ATMOSFERİ DEĞİŞTİRMEK GEREKİR-

banner765
"Beratımız kendi elimizdedir. Zira bu dünyada yapıp ettiklerimizle öte dünyada haşrolacağız. Bu dünyadaki amellerimizle mahşer günü dirileceğiz. Bu dünyanın kalpleri karartan atmosferini değiştiremezsek dirilişimizi gerçekleştiremeyiz.


-GERİ KALAN ÖMRÜMÜZ BOZGUNCULUK VE İFSATLA DEĞİL İMAR VE İNŞAYLA GEÇSİN-


"Hesap gününden önce dirilmediğimiz takdirde diriliş günümüzdeki hesabımız zorlaşır. Bu geceyi yeniden dirilmek için bir milat kabul edelim ve hem gelecek olan Ramazanımız hem de geri kalan ömrümüz bozgunculuk ve ifsat ile değil; imar ve inşa ile geçsin."

-DUA VE NİYAZLARIMIZI ÖZGÜRLÜK BERATIYLA TAÇLANDIRALIM-

"Bu gece vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, "insanlık için gönderilmiş hayırlı bir ümmet"in fertleri olarak her birimize yüksek sorumluluklar düşmektedir. Etrafımızda olup bitenlere karşı duyarsızlığımızı sürdürerek, bizi sürekli kuşatan tuğyana karşı mütemadiyen kayıtsız kalarak salih bir mü'min olma iddiasını korumamız mümkün değildir. Bu gecelerde adaletsizliklere, ikiyüzlülüklere, insanı baştan çıkaran ve onu Rabbinden uzaklaştıran iğvalara karşı gerekli duyarlılıklarla donanarak dua ve niyazlarımızı bir özgürlük beratıyla taçlandırmak durumundayız. Bu geceler bize, hem karşılaştığımız ve karşılaşacağımız ağır ve çekilmez acılardan kurtulma yolları hakkında düşünme hem de zaman zaman yersiz ve temelsiz hedefler adına bizlerin birbirimize reva gördüğü sıkıntıları sorgulama imkânı vermelidir. Bugün artık hem insanlık hem ülkemiz adına topyekûn yaşanan manevi kayıplar üzerine yeniden düşünmek ve bütün insanlığın huzurunu, barışını ve esenliğini isteme günüdür."
"Bu gece camilerde Rabbimizden af dileyecek ve dua edeceğiz. Ve hep beraber Rabbimize niyaz edecek ve diyeceğiz ki: "Allah'ım kalplerimizi yumuşat ve birbirimizi anlamamız için rahmetini tecelli ettir! Bize huzur ver, ülfet ver! Bizi kan dökücülerden eyleme. Bize merhamet duygusu ver! Bize şuur ver, izan ver ve bizi insaftan ayırma! Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat verme!"

-FARKLILIKLARIMIZIN FİTNE OLARAK KULLANILMAMASI İÇİN BİZE BASİRET VE FERASET VER!-

Farklılıklarımızın fitne olarak kullanılmaması için bize basiret ve feraset ver!
"Farklılıklarımızın fitne olarak kullanılmaması için bize basiret ve feraset ver! Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla! Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.'"
"Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin, gönül coğrafyamızın ve tüm İslâm âleminin Berat Kandilini tebrik ediyorum. Berat gecesinin başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âleminin her türlü dertlerden ve sıkıntılardan bir an evvel kurtulmasına; İslâm ülkelerinde kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesine vesile olması için Allah'a dua ve niyaz ediyorum."

banner758
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü