banner670

banner669

Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali ertelendi

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile Anadolu ve Rumeli Kültür Dernekleri Platformu temsilcileri yerel medya ile bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

banner675
Gündem 14.08.2015, 09:54 14.08.2015, 09:59
Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali ertelendi
banner614
banner636
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de faaliyet gösteren yöre derneklerinin kurucuları, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya geldi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çay Bahçesi’nde gerçekleştirilen toplantıda Başkan Işıklar ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle düzenlenen tüm festivallerin ertelendiğini açıkladı. Toplantıda bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali’nin de yaşanan terör olaylar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği kamuoyuna duyuruldu.


BAŞKAN IŞIKLAR :“BU ASLA BİR GERİ ADIM DEĞİL, SİNME DEĞİL!”

Silivri Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali’nin ertelendiğinin duyurulduğu toplantıda konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Biz her sene yapıla gelen, yapıla gelen diyorum aslında bu ikincisiydi ama ben inanıyorum o ruhu, beraberliği, Silivri’de uzun yıllar devam ettireceğiz. O küçük Silivri’nin ne zaman demografi, kültürel çeşitliliğe, zenginliğe ulaştığı 1940’lardan bu yana az bir zenginlik yaşadığını söyler ağabeylerimiz. 7000 senelik bu tarihi derinliğe bakarak Silivri’nin genlerinde hoşgörü ile üç tane semavi dini bir arada yaşatmış, onlarca değeri burada korumuş bulunuyoruz. Aslında bir şehrin hafızasında neler varsa sonrasında o çıkıyor karşımıza. Binlerce yıldır bu geliştirilmiş ve yaşatılmış. Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivalimiz, bizi ilçelerin birçoğundan farklı kılan, bu çeşitliliğimizi koruyan, onları bir barış adası haline getirerek beraber yaşamanın hoşgörüye dayandığını, birbirinin farklılığını bir zenginlik sayarak mümkün olduğunu gösteren çok güzel bir çabaydı bu. Bu yıl Ülkemizde yaşanan bu son yerel konuların hepimizi derinden etkilediğini biliyoruz. Bu yaşanan olaylar sonucu teröre şehit verdiğimiz canlarımızın aziz hatıralarını hepimiz ortak değer olarak kabul ediyoruz. Onları içimizde taşıdığımızı göstermek adına festivallerimizin eğlence kısımlarını erteliyoruz. İptal etme söz konusu değil. Bu asla bir geri adım değil, bir sinme değil! Terörün yaratmak istediği korkuya karşı bir dirençtir aslında. Bir karşı koymadır. Burada var olduğumuzu, bu değerlere sıkıca sarıldığımızı Türkiye’nin ve Silivri’nin yarınlarına umutla inandığımızı göstermek adına bunları devam ettireceğimizi söylemek istedik. O anlamda buna vesile olanlar bundan sonuç çıkaracağını umanlar sevinmesin! Bizim söylediğimiz bir şey var rüzgar kayadan toz bile koparamaz. Biz büyük bir millet, büyük bir medeniyetiz bu medeniyetin hoşgörüsü her zaman devam edecektir. Söylemek istediğimiz bu. Aynı umudu ortak değerleri hoşgörü ile kabullendiğimizi göstermek zorundayız. Hiçbir zorlama olmadan bunu da gönülden yapıyoruz. Burada da hepimiz gönüllü olarak bulunarak, barışla çalışarak, üreterek, huzur içinde yaşayabileceğimize inanan insanlarız. Bunun geleceğe taşınması konusunda da kararlılık ile devam edeceğimizi söylemek için buradayız!” dedi.


DÖNMEZ:“SÖZLERİMİZ İSYAN VE KARŞI KOYUŞUN SESİDİR!”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Çay Bahçesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Anadolu ve Rumeli Kültür Dernekleri Platformu adına Giresun Dernek Başkanı Tuğrul Dönmez: “Yüreğimizin yangın yerine dönüştüğü bu günlerde, yaşanan terör saldırılarını kınayarak, bu saldırılarda yaşamını yitiren masum insanlarımızı ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Sözlerimiz bir kınamanın ötesinde, içimizdeki yangının ve yapılan alçaklıklara bir isyan ve karşı koyuşun sesidir. Bu ülkenin kardeşlik iklimine katkı sağlayan sağduyulu sivil toplum örgütleri olarak, teröre, terör örgütlerine, terör olaylarına karşı ortak tavır sergilemeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda 2015 yılında planladığımız festival programını erteliyoruz. Anadolu ve Rumeli Dernekleri Platformu olarak terörü bir kez daha lanetliyoruz, acıların son bulmasını istiyoruz. Şehit olan evlatlarımıza Cenab-ı Mevla’dan rahmet, aileleriyle birlikte milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” şeklinde konuştu.


banner765


banner758
Yorumlar (1)
misafir 6 yıl önce
Bu belediyenin festival ve konser organize etmekten başka bir işi yok mu?bu ne biçim bir belediye yönetimi Allah aşkınaa
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:26
Akşam 19:08
Yatsı 20:27
Günün Karikatürü Tümü