banner670

banner669

Silivri'de deprem izleme istasyonu kuruldu

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, yer hareketlerinin haftalar öncesinde değişimlerini izlenmesi amacıyla Silivri’de Deprem İzleme İstasyonu kurdu.

banner675
Gizli Gündem 05.01.2014, 14:56
Silivri'de deprem izleme istasyonu kuruldu
banner614
banner636

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, farklı birçok kurumdan bir araya gelmiş teknik bir heyet önderliğinde İstanbul’da bir ilk olan Deprem İzleme İstasyonu’nu Silivri’de açtı. Kısa zamanda resmi açılışını gerçekleştirmeyi planladığı Deprem İzleme İstasyonu hakkında bilgi veren Işıklar, işbirliği çalışması yaptığı Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği (DOHAD) yetkililerine teşekkür etti.

 

IŞIKLAR; "MARMARA DEPREMİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Deprem İzleme İstasyonu hakkında bilgiler veren Işıklar şunları söyledi; "Marmara çanağının tam karşısındayız, doğalgaz platformunun olduğu bir yer burası ve onun altında doğal depolamanın zemin altına yapıldığını biliyoruz. Bu durumun büyük bir risk taşıdığını, kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve Marmara depremine hazırlıklı olmamız gerektiğini biliyoruz. Silivri tam çanak kısmı. İlçemizin üst kısımları zemin olarak daha sağlam. Bir mikro bölgeleme çalışması yapmıştık, 214 bölgede Silivri’nin belli bölgeleri güvenli görünüyor fakat maalesef çanak kısmı yani yerleşimin yoğun olduğu yerlerde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Marmara depremi sadece Silivri için değil, birçok yer için önemli. Sadece Silivri’yi ilgilendirmiyor, İstanbul büyük bir ölçüde risk altında. Bu nedenle hem Silivri’mizi, hem İstanbul’umuzu, bu büyük riskten korumak amacıyla bilim adamlarıyla işbirliği çalışması gerçekleştirdik. İstanbul Üniversitesi, İTÜ gibi birçok kurum ile bir araya gelmiş teknik bir heyetle, Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliğine gittik. Kendilerine bu konuda gerçekten çok teşekkür ediyorum, çok önemli bir iş yapmış olduk. Bu istasyon İstanbul’da bir ilk. Halkımızın tedirginliğini ortadan kaldırmak, can kaybını önlemek ve önceden önlem almak amacıyla bu çalışmaları yerel yönetim olarak yapmak zorundayız.”

 

banner765
"KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI HIZLANMALI”

Depremin önceden haber alınmasının yeterli olmadığının altını çizen Başkan Işıklar, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirterek; "Bu istasyonların çoğaltılması konusunda çalışmalarımız devam edecek, umarım bunu önceden haber alarak depremi telafisi mümkün hale getirebiliriz. Tabi sadece haber almakla da yetmiyor! Kamu binalarını, toplu yaşanan binaları kentsel dönüşüm ile güvenli hale getirmeliyiz. Artık ayakta durması bile zor binalar varken, beklenen Marmara Depremi öncesinde binaları güvenli hale getirmeye bir an evvel başlamamız gerekiyor. Bakanlık yetkiyi Büyükşehir’e verdi, biz de güvenli hale getirilmesi gereken bölgeleri Büyükşehir’e bildirdik. Bu sürecin hızlanması gerekiyor. İstasyonun kurulmasında emeği geçen tüm bilim adamlarımıza ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği’ne tekrar teşekkür ediyorum. Bu çalışmalara Silivri bölgesinde elimizden geldiğince devam edeceğiz. Bu çalışmanın diğer belediyelere de örnek olmasını diliyorum” dedi.

 

banner758
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü