banner670

banner669

Silivri'de Ortodoks ayini

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de kültürlerin buluşması ve Aziz Nektarios’un isim günü anma programında Batı Trakya ve Avrupa’dan gelen yüzlerce Ortodoks’a ev sahipliği yaptı.

banner675
Gizli Gündem 08.11.2015, 20:59 08.11.2015, 21:03
Silivri'de Ortodoks ayini
banner614
banner636
Silivri'de din ve kültür turizminin gelişmesi adına önemli adımlar atan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen kültürlerin buluşması ve Aziz Nektarios’un isim günü anma programında bu yıl, Avrupa, Amerika, Bulgaristan, Atina, Selanik, Drama, Yeni Erdek, Patras, İstanbul, Enes, Dedeağaç Kalamata, Ptolomaidan ve Gümülcine’den gelen yüzlerce Ortodoks’u misafir etti.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Evangelos C. Sekeris, Yunanistan Edirne Konsolosu Evi Charitidou, Silivri Metropoliti Maksimos, Epivates Tarih Boyunca Derneği, Orestiada Derneği, Trakya Drama Derneği, Mikrasia Derneği, Neon Olvion Derneği Yönetimi ve Üyelerinin de katıldığı programda Ortodokslar, Kale Park’ta dini törenlerini gerçekleştirdi. İlan edilen son azizleri Aziz Nektaryus’un doğduğu yer olan Silivri’yi görmek için gelen yüzlerce Ortodoks, kendilerine bu imkânı sağlayan Başkan Işıklar’a hediyelerle teşekkür ederek, Nestaryus’un doğduğu evin yerini ziyaret etti.


IŞIKLAR: “BARIŞ VE KARDEŞLİĞE UZANAN YOLDA BİRLİKTE YÜRÜYORUZ”

Kültürler arası dostluğun önemine dikkat çeken Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Silivrimizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum. 3 yıl önce başlanan ve her geçen yıl daha da kalabalıklaşarak Silivrimizi ziyaret eden siz değerli dostlarımıza ve Bartolomeous hazretlerine teşekkür ediyorum. Sizler Silivri tarihini bizler kadar iyi bilen sevgili dostlar, yarın sizlerin ruhani mukaddes büyüğünüz Aziz Nektarius’un doğum yıldönümü. Silivrimiz’de doğmuş ve dünyanın dört bir yanına barış, kardeşlik götürmeye adanmış bir ömre sahip Aziz Nektarius’un manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Değerli dostlarım; tarih geçmişte yaşanmış kötülükleri de güzellikleri ve iyilikleri de unutmaz. Sizler ve bizler yaşanan o çirkin ve kötü günlerden ders çıkartıp iyiliğe, güzelliğe, barış ve kardeşliğe uzanan yolda yürüyoruz. Dünya barışına ve kardeşliğine verdiğiniz bu destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük mübadele sırasında bugünkü vatanınızda doğmuş biz Silivrililerin aileleri, topraklarını bırakıp yeni vatanlarında yaşam sürmeye başlamışlar. Ben de öyle bir ailenin çocuğuyum. Kozani Çutin’den Silivri’ye zorla getirilmiş büyükbabam ve büyükannem… Sizlerin büyükleri de İstanbul, İzmir, Manisa, Burdur, Safranbolu, Trabzon ve Türkiye’nin dört bir yanından bugün ki vatanınıza götürülen ailelerin çocukları, torunlarısınız.


“KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİ ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

banner765
Atalarınızın geride bıraktıkları tarihe ne yazık ki sahip çıkılamamış ve büyük çoğunluğu o günkü zor şartların getirdiği çaresizlikle, özellikle yapılar yıkılmış ve farklı amaçlar için kullanılmış. Onları geri getirme şansımız ne yazık ki yok. Ancak kalanları restore edip, kaybolanları gün ışığına çıkarmak, gelecek nesillere armağan etmek bizim görevimiz. Bizler sizin vatanınızda doğmuş, büyümüş atalarımızın ürettiği tarihi, sizlerde Türkiye’de doğmuş, büyümüş atalarınızın tarihini yerinde görerek ve onları hayırla yad ederek arkalarından dualar göndererek insanlık vazifemizi yapmalıyız. Silivrimiz her köşesinde atalarınızın izlerini saklamakta. Ben Silivri Belediye Başkanı seçildiğim günden bu yana o kaybolmaya yüz tutmuş tarihi ortaya çıkarmak için çalışıyorum. Bunu insanlık tarihi ve gelecek nesillere bir borç biliyorum ve görevde kaldığım süre içerisinde de bunu tüm imkânlarımızı kullanarak yapmayı sürdüreceğim. Sözlerime son verirken bu günleri organize eden Ortodoks Patriği Bartholomeos hazretlerine ve Silivri Metropoliti Maksimos’a teşekkür eder, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.


MAKSİMOS: “SİLİVRİ’NİN MİSAFİRPERVER HALKI BİZE KUCAK AÇTI”

Yaptığı konuşmasından Silivri halkına misafirperverliği için teşekkür eden Silivri Metropoliti Maksimos: “Sevgili dostlar, Silivri bugün coşkuyla bir evladını, sevginin bedenlenmiş hali olan Aziz’ini kutlamakta. Silivri’den hareketle bu coşku, kalpleri barış, sevgi ve iyi niyet ile aydınlanan dünyadaki tüm insanlara yayılmakta. Bugün Silivri ikinci defa barışın, sevginin, hoşgörünün ve diyaloğun evrensel sembolü haline gelmiştir. Bu nedenle, Belediye Başkanı Sayın Özcan Işıklar’a ve değerli ekibine bu sevgi kutlamasının gerçekleştirilmesini mümkün kıldıkları için teşekkür ederiz. Ayrıca tüm bu etkinliğin güven ortamı içinde yapılmasını sağlayan Sayın Silivri Kaymakamına ve Sayın Emniyet Müdürüne teşekkür ederiz. En büyük teşekkürü de bizlere kucak açan, geçen seneki etkinliğin tekrarlanmasına vesile olan, bu içten sevgi ortamını sağlayan, Silivri’nin misafirperver halkına sunmak isteriz” dedi.


BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Silivri Metropoliti Maksimos, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ülke ve dünya barışı için birlikte beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. Kültür buluşmasında konuklara Silivri Yoğurdu ikram edildi. Türk ve Yunan kardeşliği oynanan halk oyunları ve birlikte söylenen şarkılarla pekişti.

banner758
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü