banner670

banner669

Özkan Kılbaş: Çin vahşet yapıyor

Silivri İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Özkan Kılbaş, Çin tarafından Uygur Türkleri'ne yapılan vahşeti kınadı.

banner675
Gizli Gündem 02.07.2015, 19:01 02.07.2015, 19:11
Özkan Kılbaş: Çin vahşet yapıyor
banner614
banner636
İlim Yayma Cemiyeti Silivri Şube Başkanı Özkan Kılbaş, yazılı bir açıklama yaparak Doğu Türkistan bölgesindeki Uygur Türkleri'ne Çin tarafından uygulanan vahşeti kınadı.

Kılbaş'ın yazılı açıklaması şu şekilde:


Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ın Uygur Türkleri, Gazze kadar Müslüman, Mısır kadar kardeş, Rojava kadar özgürlüğe aç, Dersim kadar mağdur, en az Suriye kadar mazlum ve on yıllardır Arakan’dan daha yalnızlar.

banner765

Sistematik bir asimilasyonla “kültürel soykırım” ve “etnik temizliğe” tabi tutulan Doğu Türkistan’da 18 yaşından küçüklerin, devlet memurlarının, Komünist Parti üyelerinin, işçilerin, emeklilerin, kadınların, öğrencilerin camilere girmeleri yasaklandı, alfabesi, 30 yılda 4 kez değiştirildi.  Urumçi’de yaşları 7-12 arasında yüzlerce çocuk, “yasadışı dinî eğitim aldıkları” gerekçesiyle tüm dünyanın sessiz desteğiyle hapsedilebildi. Uğradıkları baskı ve zulümü İnternette duyurmaya çalışanlar, düzenli olarak tutuklanıyor veya yargısız infazlara uğruyor.

BM’de güvenlik konseyi üyesi 5 ülkeden biri ve veto gücü olan Çin Devletinin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde resmen ilan ettiği yeni bir yasaya göre, 1 Ocak 2015‘ten itibaren resmi kurumlar, okul ve iş yerlerinde namaz kılan Müslümanlar para ve hapis cezasına çarptırılıyor. İnternet ve cep telefonundan dini mesajlar paylaşanlara para cezası da 2014’te yasalaştı. “Tüm bu yasaklara, katliamlara ve idam cezalarına ne bir dünya ülkesinden, ne bir İslam ülkesinden tepki gelmediği ve BM ya da İslam İş Birliği Teşkilatından bir kınama yapılmadığı için Çin bu uygulamalarını açıktan ilan etmeye ve hızla yasalaştırmaya gidiyor” diyor sürgün Uygur Kurultayı sözcüsü.Biz Silivri İlim Yayma Cemiyeti olarak, bu zulme kayıtsız kalan uluslar arası örgütleri insani ve kurumsal görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Bu zalim, merhametsiz zihniyeti şiddetle kınıyor, zor durumda olan kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun diyoruz. Feri  meseleler yüzünden dünyayı ayağa kaldıranların bu zulme sessiz kalmasını da manidar bulmaktayız.  Bu kadar kardeşimiz katledilip işkenceye uğrarken, bizler yöneticilerimizin daha da aktif sorumluluk almasını istiyoruz. Bu vesileyle Doğu Türkistan da, Suriye de, Filistin de, Mısır da, Irak da vb. yerlerde yapılan bütün insanlık dışı uygulamaları şiddetle kınıyor, bir an önce bu  zulmün durdurulmasını temenni ediyoruz.

banner758
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü