banner670

banner669

Kocabaş: İslam karşıtlığı tehlikeli bir oyundur

SİAD Başkanı Hakan Kocabaş, İslam karşıtlığının dünyadaki belirli güçlerin tehlikeli bir oyunu olarak değerlendirdi.

banner675
Gizli Gündem 19.01.2015, 12:47
Kocabaş: İslam karşıtlığı tehlikeli bir oyundur
banner614
banner636

Silivri İşadamları ve Sanayiciler Derneği (SİAD) Başkanı Hakan Kocabaş, yaptığı yazılı açıklamada; Fransa'da yaşanan olayların ardından bütün dünyada tırmanış gösteren "İslam karşıtlğı"na değindi.

İslam karşıtlığını; belirli güçlerin çok büüyk ve tehlikeli bir oyunu olarak tanımlayan Kocabaş'ın yazılı açıklaması şu şekilde:

 

Ben bu düşmanlığı belirli güçlerin çok büyük ve tehlikeli bir oyunu olarak görüyorum.

Basın özgürlüğünü; basının inandığı ve gördüğü konuları hiçbir tehdit, baskı ve güç karşısında etki altında kalmadan özgürce yazması, işlemesi olarak görüyorum. Ama toplumların değer yargılarına, kişilerin kişilik haklarına saldırı ve tehdidin basın özgürlüğü olarak tanımlanmasının mümkün olamayacağı düşüncesini de taşıyorum.

Bir canın kaybının değil, bir insanın burnunun kanamasının bile hoş görülemeyeceği bir anlayış içinde olan İslam dinine; saldıran ve peygamberimizi küçültmeye çalışan bir derginin çalışanlarına; kızıp, saldıran iki kişinin yaptıklarının koca bir dinin mensuplarına topluca yönlendirilmesi bir komplonun önemli taşlarından biridir.

Dünyanın her yerinde yüzlerce, binlerce ölene kayıtsız kalanlar, sözüm ona basın özgürlüğü maskesi altında başlatılmak istenen dinler arası yangına ve savaşa benzin atmaktadır.

Kendisini bilmez densizlerin yaptıklarının arkasında dururken, milyonlarca mensubu bulunan İslam dinine saldırmak onların oyunlarının bir parçasıdır.

Hiçbir zaman gereksiz bir paranoya girmemek lazım ancak; toplumun her kesimi ile de bu densizliğin karşısında hep beraber durmak gereklidir.

Herkesin dinini özgürce yaşaması gerektiğine inanıyorum. Budist’in de, Hıristiyan, Yahudi, Ermeni ve Müslüman’ında kendi dinlerini istedikleri gibi, ama aşağılama, itme ve hor görme olmadan yaşamaları haklarıdır. Kitleleri etkileyen kurumların ve özellikle de basının; kişilerin din ve ahlak kurallarına ve geleneklerine saldırmalarının alçaklık olduğunu düşünüyorum.

  1. Patrik Bartoholomeus’un Silivri’ye gelişindeki bakış açımı bildiğiniz için ve o yazımda da vurguladığım gibi; Sn.Papa hakkı yerine koyup, uyarısını yaparken, Bartoholomeus’unda bir açıklama yapması gerekmez miydi?

banner765
Türkiye’de herkes ve her basın mensubu tek duruş sergileyemez miydi?

Çoğu konuda fikrimiz ve tepkimiz olsa da kayıtsız kalmamız; bizim toplumumuzun ya eksikliği ya da hoş görü sınırlarının yüksek oluşundan kaynaklanıyor herhalde. Mazlum olarak gördüğümüz her insanın hemen yanında oluyoruz; ne din, ne ırk, ne ülke gözetmiyoruz, ama bize yapılan haksızlıklar karşısında tepki gösterip, tek yumruk olamıyoruz.

Ama batı toplumları haksızlıkları bile, kendi lehlerine çevirmede ne kadar mahirler!

Ben Silivri’nin aydın bir toplum yapısına sahip olduğuna inanıyorum. Her konuda da inandığı doğruları söyleyip, bir bakıma ülkeye de örnek olabileceğine inanıyor ve bu duruşunun iddialı olması içinde; gayret içinde olarak elimden geleni birey olarak yapacağımı söylemek istiyorum.

Toplumun duygularının bazen aksettirilemediğini hissettiğim zamanlar elimden geldiğince, içimden geldiğince, kimseyi kırmadan ama samimi duygularımı sizlerle paylaşıyorum.

İnsanları sevmenin, saygı duymanın erdem olduğuna inanıyorum. Irk, din, ulus kavramının bile dile getirilmesinin yanlış olduğunu herkesin kendine yakın hissettiklerinin olmasının normal olduğunu söylemek abes olamaz. Ama diğerler olarak ayrıştırmanın da doğru bir anlamı olamaz.

Ben kimsenin dinine ve değerlerine dil uzatmazken, başkasının da benim dinime, peygamberim ve değerlerime dil uzatmasına ne izin veririm, ne de hak veririm.

Bunun da; samimi bir Hıristiyan’ın, samimi bir Yahudi, Ermeni, Putperest’in savunucusu olacağına inanırım. Çünkü samimi bir Müslüman da aynı hasletlere sahiptir, öğle olması gereklidir.

Bu güzel dünya da herkes birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşsa kaybeden olmaz.

Ben tüm insanların kazanacağı bir dünyayı hayal ediyor; herkese sağlıklı, mutlu yarınlar diliyorum.

Saygılarımla

Hakan KOCABAŞ

banner758
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü