banner670

banner669

En iyi kavun ve bamyayı üretenler ödüllendirildi

Ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle konser programı iptal edilen Silivri Belediyesi Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’nde, en iyi ürün yarışması ve ödül töreni gerçekleştirildi.

banner675
Ekonomi 02.08.2015, 15:09 02.08.2015, 15:12
En iyi kavun ve bamyayı üretenler ödüllendirildi
banner614
banner636
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçenin yerel ürünlerini markalaştırmak ve üretimini arttırarak bölgeye ekonomik ve sosyal katkı sağlamaya çalıştığı tarım festivallerinin konser programlarını, ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle iptal etti. Silivri Belediyesi Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’nde üreticiler için en iyi kavun ve bamya yarışması yapılarak ödül töreni düzenlendi.

IŞIKLAR: “YARINLARA OLAN İNANCIMIZI TERK ETMEYECEĞİZ”


Günün anlam ve önemini ifade ederek ülkenin içinde bulunduğu durum ile ilgili değerlendirmede bulunan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, şunları söyledi: “İçimizi yakan, üzüntüler içerisinde geleceğe dönük umudumuzu zedeleyecek derecede sıkıntılı günler yaşatan, terör ve terörle beraber kurulan tuzaklarda kaybettiğimiz, yitirdiğimiz canlarımızın aziz hatıralarından dolayı etkinlik yapmayı uygun bulmadık. Bu yıl yapacağımız bütün festivallerin tamamının eğlence kısmını iptal ettik. Ülkemiz büyük bir ülke ama maalesef bu coğrafya üzerinde barışa, kardeşliğe uzanan eller var. Onların istedikleri bir arada olmamamız. Programlarımızı iptal etmiş olmamız bir cayma, bir korku, bir geri adım olarak asla düşünülmemeli! Şuan bu meydanda olmamız hep beraber barışı, sevgiyi, kolektif yaşamayı, bir arada olmanın coşkusunu birbirimizin moral değerlerini yüksek tutarak, biz de varız, geri adım atmıyoruz! Barışı, insan sevgisini savunmaya devam ediyoruz, demenin mesajını vermekti aslında.. Bu meydanlarda beraber olmayı, bu meydanlarda farklılıkları farklı düşünceyi, kılığı, kıyafeti, hiçbir şeyi ayırmadan bir kentte yaşamanın, bir kent olmanın, paydaş olmanın coşkusunu beraber yaşayacağız. Türkiye’nin yarınlarına olan inancımızı terk etmeyeceğiz. Bu yapılmak istenen bu günkü laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetinin temel değerlerini yok etmektir! Bizi bulunduğumuzdan daha geriye götürerek, karanlık coğrafyalar içerisinde bir harman içerisine atmak isteyen güçlere karşı biz direnmeye devam edeceğiz!

“BİZ BÜYÜK BİR MİLLETİZ”


Bizi Selimpaşada, Selimpaşalı yapan değerlerimiz geleneklerimiz, göreneklerimiz, lezzetlerimiz, türkülerimiz, düğünlerimiz, asker gecelerimiz ve üretim değerleri bunlar bir milleti millet yapan değerlerdir. Kavunla anılır duruma gelmek, bamyayla anılır duruma gelmek bir medeniyet göstergesidir. O kan gövdeyi götüren yerlerde bir üretim yok, dikili bir ağaç yok. Karanlıklar içerisinde kafaları keserek, altta Allah vergisi zenginlik, üste ise sefalet! İkisini bir arada yaşayan bir dünya..!  Biz onlar için bir modeliz, bir örneğiz. Bu yüzden örnek ve model olduğumuz için; büyük Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyete haince yapılan saldırılar ve tuzaklar nedeniyle biz o canlarımızın aziz hatırasından dolayı bu etkinliğimizi iptal ediyoruz. Biz eğlencemizi de yaparız, cenazemizde kaldırırız, biz büyük bir milletiz.”

22 BAMYA ÜRETİCİSİ BİRİNCİLİK İÇİN YARIŞTI


banner765
Festivalde En İyi Bamya Yarışmasına; Hasan Zık, Osman Güral, Güray Karacaova, Aygören Atınç, Mümin Yaşar Kocabıçak, Zehra Pamuk, Hasan Olgun, Buse Temizel, Halil Altaş, Sebahattin Demirel, Gönül Aktar, Nurten Baysal, Sevgi Kurunç, Fatma Uyanık, Meryem Olgun, Hanife Erdinç, Metin Aymar, İsmail Aymar, Seher Özcan, Kezban Öküzcü, Füsun Soydan, Sebahattin Soydan katıldı. Geçtiğimiz yıl 18 bamya üreticisinin katıldığı yarışmada bu yıl 22 üretici yarıştı. Rengine, iriliğine ve şekline göre birçok kategoride değerlendirmeye alınan Bamya ve Topatan Kavunu Yarışması’nın jüri üyeliğini İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Vahap Sarıtaş, Fatma Şafak, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Ümit Tosun, Turan Deniz, Silivri Belediyesi Silkent A.Ş Ziraat Mühendisi Gözde Göçmen yaptı.

EN İYİ BAMYAYI HASAN OLGUN ÜRETTİ


Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Bamya Üreticilerine ödüllerini Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar takdim etti. En İyi Bamya Üreticisi birincisi Hasan Olgun, ikincisi Sebahattin Demirel ve üçüncüsü de Hanife Erdinç oldu. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi.

İLK TOPATAN KAVUNU ÜRETİCİSİ ATASOY OLDU


Topatan Kavunu’nu bu yıl bölgede ilk yetiştiren üretici olan Muammer Aksoy’a çeyrek altın hediye edildi. Selimpaşa’da yıllarca yapılan festivalin önemli bir geleneğini devam ettiren Başkan Işıklar, ilk Topatan Kavunu üreticisi olan Muammer Atasoy’a tarlasına dikmek için Türk Bayrağı ve Atatürk portresi hediye etti. Bu hediyenin çok anlamlı olduğunu söyleyen çiftçi Atasoy, gençlerin de tarımla uğraşmasını ve topraklara sahip çıkmasını istediğini dile getirdi.

AHMET ÖZKAN EN İYİ TOPATAN KAVUNUNU YETİŞTİRDİ


Festivalde En İyi Topatan Kavunu Yarışmasına; Recep Soydan, Asım Erkan, Aygören Atınç, Muammer Atasoy- Alper Atasoy, İbrahim Elmaslı, Serdar Demirel, Ahmet Özkan ve Anıl Özkan olmak üzere 9 kavun üreticisi katıldı. En İyi Kavun Üreticisi birincisi Ahmet Özkan, ikincisi İbrahim Elmaslı ve üçüncüsü de Asım Erkan oldu. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi. Dereceye giren bamya ve topatan kavunu üreticilerine Silivri Ziraat Odası Başkanı Metin Gürsu ve Selimpaşa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aygören Atınç tarafından da hediyeler takdim edildi.
banner758
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü