banner670

banner669

banner741

Bahçıvan: Meslek liseleri çok önemli

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Silivrili gençleri meslek liselerinde eğitim almaya davet etti.

banner675
Eğitim 31.07.2019, 10:05
Bahçıvan: Meslek liseleri çok önemli
banner614
banner636

İstanbul Sanayi Odası’nın geçen ocak ayında MEB ile imzaladığı Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ne yönelik çabaları gençlerin yoğun ilgisiyle karşılık buldu. Bu yılki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre İstanbul’da İSO tarafından desteklenen 38 meslek lisesinde doluluk oranı giderek artıyor.

Türkiye’de sanayinin en önemli eksikliğinin nitelikli eleman olduğunu her fırsatta dile getiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Üretim ekonomisi ile bağları zayıflayan genç nüfusumuzun sanayi ile bağının yeniden güçlenmesi sanayi sektörümüze büyük moral oldu. Sanayi ve üretim toplumu olmanın yolu; nitelikli mesleki eğitim ve nitelikli istihdamdan geçiyor. İSO olarak titizlikle yürüttüğümüz protokolün başarısı, Türkiye'nin diğer şehirlerine de aynı güçlü ışığı saçarak üretim toplumu olmamıza katkı verecek” diye konuştu.

SİLİVRİ'DE ÖNEMLİ BİR ÖRNEK

Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu konuda önemli bir örnek oluşturuyor.

BAŞARIMIZ TÜRKİYE'NİN DİĞER İLLERİNE DE YANSIYACAK

Sanayi üretiminin omurgasını oluşturan ve mesleki-teknik eğitimi içeren ortaöğretim seviyesinin genel istihdam içindeki payının Türkiye’de diğer ülkelere kıyasla düşük olduğunu belirten Bahçıvan, Almanya’da yüzde 58, Güney Kore’de yüzde 39 olan payın Türkiye’de ise yüzde 20 olduğunu, bu tablonun mesleki eğitimde yapılacak iyileştirmeye ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini dile getirdi. Bu nedenle İSO olarak MEB ile protokol yaptıklarını ve titiz bir çalışmayla tüm uygulamaların takipçisi olduklarını vurgulayan Bahçıvan, okullardaki Protokol Yürütme Kurullarını oluşturan Meslek Komiteleri ile okul yöneticilerini toplantılarda bir araya getirdiklerini, okul yönetimi, müfredat, öğretmenler, öğrenciler, staj, istihdam, yeni paydaşlar, okul altyapısı, teknoloji gibi pek çok başlığın kapsamlı ve entegre bir şekilde ele alınarak kısa, orta ve uzun vadede hedeflemelerle yol haritaları oluşturduklarını belirtti.

Gerek meslek liselerinin kalitesinin artması için yaptıkları çalışmalar gerekse gençlerin bu okulları tercih etmesi yönünde yapılan tanıtım faaliyetleriyle protokol kapsamında destek verdikleri 38 Meslek Lisesinin sınavla alınan bölümlerinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşmaktan memnuniyet duyduklarının altını çizen Bahçıvan, şunları söyledi:

Sanayi-eğitim iş birliği projesinin başarısının, Türkiye'nin diğer şehirlerine de aynı güçlü ışığı saçarak katkı vereceğine inanıyoruz. Tercihlerini liselerimiz yönünde yapan öğrenci ve velilerimize teşekkür ederim. Elbette bu başarıda sanayicilerimizin desteği de büyük önem taşıyor. Gençlerimizi meslek liselerine kaydolmaya çağıran, mesleki eğitim afişimizi iş yerlerinde sergileyen, çalışanlarının çocuklarının meslek liselerini tercih etmelerine önemli katkıda bulundular ve bulunacaklardır.

PROTOKOL İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI DESTEKLENECEK

Protokol ile İstanbul’da mesleki ve teknik eğitim veren okullarda eğitim programları sektörle birlikte tasarlanacak ve mezunların niteliği artırılarak iş hayatına hazırlanması sağlanacak.

İş birliği protokolü ile şunlar amaçlanıyor:

Okulların atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması,

Alan öğrencilerine işletmelerde gerçek üretim ortamlarında beceri eğitimi ve staj imkanları sağlanması,

Alan öğretmenlerine hizmet içi ve işbaşı eğitimlerinin verilmesi,

Çerçeve öğretim programlarının güncellenmesi,

Başarılı öğrencilerin ve projelerinin desteklenmesi,

Mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmelerinin sağlanması, başarının sürdürülebilirliğinin desteklenmesi, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi, sektör ile okul iş birliğinin artırılması amacıyla öğrencilerin ve projelerinin desteklenmesi.

Yorumlar (0)
banner738
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:46
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü