banner670

banner669

İskanı yok oturmaya...

Silivri Belediyesi'nin yüzde 50 hak sahibi olduğu Silviya İş Merkezi'nin iskan ruhsatının bulunmadığı iddia edildi.

banner675
Belediye 01.03.2016, 15:45 11.03.2016, 14:21
İskanı yok oturmaya...
banner614
banner636
Silivri’de uzun yıllar Silviya Otel olarak hizmet veren ve 2012 yılında belediye tarafından yıkılarak iş hanına dönüştürülen Siliviya İş Merkezi, 2013 yılından bu yana iskânsız bir şekilde hizmet veriyor. Yüzde 50’si Silivri Belediyesi'ne, % 50’si ise 6 kişiye ait olan iş hanının, iskânsız olmasından dolayı mülk sahipleri şantiye elektriği ve kaçak su aboneliği ile dükkânlarında hizmet vermek zorunda kalıyor. Silivri Belediyesi Kültür Merkezi ile Silivri Zabıta Amirliği'nin de bulunduğu Silviya İş Hanı'nda, asansörün çalışmaması da, engelli vatandaşların zor anlar yaşamasına neden oluyor.

Mahkemelik oldular


Silivri Belediyesi tarafından 2012 yılında projelendirilen iş hanının yapım aşamasında Belediye Başkanı Özcan Işlıklar, mülk sahibi esnafların mağdur olmayacağını ifade etmişti. Işıklar'ın şimdi ise mülk sahipleriyle mahkemelik olduğu öğrenildi. İki tarafın mahkemelik olmasının nedeni ise yeni projeye göre dükkân metrekarelerinin büyümesi olarak gösterildi. Alan artışından dolayı belediyenin dükkan sahiplerinden ekstra para istediği öğrenilirken, dükkân başına 100­ 150 bin TL talep edildiği ortaya çıktı.

Sözleşmeye uyulmadı
banner765

Diğer yandan Silviya İş Hanı'nın yapımı aşamasında Belediye ve mülk Sahipleri arasında yapılan sözleşmeye göre 2012 yılında yıkılan binanın bir yıl için tamamlanması taahhüt edilmesine rağmen, binanın yapımına bir yıl sonra başlanması nedeniyle esnafların ikinci bir mağduriyet yaşadığı belirtildi. Mülk sahiplerinin de binanın yapımında maddi katkı sağladığı ifade edilirken, Silviya İş Hanı'nda dükkânları bulunan esnaflardan belediye tarafından dükkân başına ekstra para istenmesi büyük tepki çekti.

İskan neden verilmiyor?

İskan oturma izni, yapı kullanım izni olup, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece verilen bir belgedir. Aslında suyun, elektriğin, doğal gazın, telefon ve kanalizasyon gibi hizmetlerinin bu belgeden sonra verilmesi gerekir. Ama işler hiçte öyle yürümüyor. İnşaatı yapan firma, ya inşaatı tasdikli projeye uygun yapmamış; ya da imara uygun yapmış, ancak kanuni prosedür ve ona bağlı harçlardan ve sigorta primleri gibi vesair giderlerden kaçındığı için iskan almaz.

FATMA SARIBIYIK YILDIRIM - GAZETEM İSTANBU
L
banner758
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü