Işıklar hakkında soruşturma izni verildi

İçişleri Bakanlığı, Özcan Işıklar hakkında “arsa usulsüzlüğü” iddiası doğrultusunda soruşturma izni verdi.

Işıklar hakkında soruşturma izni verildi

Silivri’de, İmar Kanunu’nun 18. maddesi dolayısıyla kamusal hizmetlerde kullanılmak amacıyla hazineye terk edilen bölgelerle ilgili olarak yaşanan arsa krizi yeniden yargıya intikal ediyor.

2009 yılında Özcan Işıklar’ın belediye başkanı seçilmesiyle birlikte Silivri Belediyesi tarafından arsa statüsü verilerek satışı yapılan 94 adet taşınmazla ilgili olarak 2009 ila 2014 yılları arasında görev yapan AK Partili belediye meclis üyeleri İdare Mahkemesi’ne ve ardından Danıştay’a başvurarak satışların iptalini talep etmişti.

Dosyayı görüşen Danıştay 8. Dairesi de hukuka uygunluk bulunmadığı ve kamu yararı oluşmadığı gerekçesiyle satışları iptal etmişti.

Danıştay’ın bu kararından sonra arsaları satın alanlara tek tek dava açan Silivri Belediyesi, satışların iptalini ve arsaların iadesini talep etmişti.

Bu süreç yaşanırken arsa mağdurları arasında bulunan Cemcem Kuyumculuk’un ortaklarından Zare Cemcem, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak başta Özcan Işıklar olmak üzere karara imza atan dönemin CHP’li Silivri Belediye Meclis Üyeleri ve kararı uygulayan belediye çalışanlarının mahkemeye sevk edilerek yargılanmalarını istedi.

İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından şikâyet üzerine yürütülen ön inceleme geçtiğimiz aylarda sonuçlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve dönemin CHP’li belediye meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verdi.

DOSYA SİLİVRİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDA

İçişleri Bakanlığı’nın 4483 sayılı kanun kapsamında vermiş olduğu soruşturma izni üzerine dosya Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Görevlendirilecek olan bir cumhuriyet savcısının konuyla ilgili soruşturma yürütmesi ve akabinde gerek görüşmesi durumunda iddianame düzenleyerek Işıklar ve belediye meclis üyeleri hakkında ceza davası açması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 13:34

Cem Güner

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hadı ya bismillah diyelim
Hadı ya bismillah diyelim - 5 ay Önce

SIRADAKİ HABER

banner449

banner448