Karpuz Festivali Silivri'de ilkleri yaşattı

Silivri Belediyesi 1. Kadıköy Karpuz Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Karpuz Festivali Silivri'de ilkleri yaşattı

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçenin yerel değerlerini yaşatmak ve tanıtılmasını sağlamak amacıyla; yoğurt, domates, börek ve ata sporumuz güreşlerin ardından Silivri karpuzunun da festivalini gerçekleştirdi. 25 Ağustos Cumartesi Günü ilki düzenlenen Silivri Belediyesi Karpuz Festivali’nde en iyi karpuz yarışından dans gösterilerine, konserlerden karpuz yeme yarışına kadar birçok etkinlik yer aldı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Silivri Kaymakamı Salih Keser, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları, CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu ve İlçe Yöneticileri, CHP Silivri Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, ilçe kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, dernek ve oda başkanlarının katıldığı Karpuz Festivali’nde yaşlı genç, kadın çocuk demeden tüm Kadıköy Mahallesi festival alanındaydı. Festivalin sunuculuğunu Silivri Belediyesi İdari İşler Amiri Olcay Yılmazer üstlendi.

 

IŞIKLAR: “ÜRETİCİYİ CESARETLENDİREREK, KARPUZ PAZARINI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, festivalde yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Değerli hemşerilerin 1. Karpuz festivaline hoş geldiniz şeref verdiniz. Festivalimiz hayırlı olsun. Silivri’mizde bu düzenlediğimiz 4. festival oluyor. 51. yıldır Yoğurt Festivali yapılıyor, Domates Festivali de neredeyse 30 yıllık. Börek festivalini yapıyoruz, şimdi de Karpuz Festivalini düzenledik. Dikkat ederseniz hepsi tarım ile ilgili. Yoğurduyla, karpuzuyla domatesiyle Silivri’mizin ne kadar büyük bir tarım potansiyeli olduğunu daha çok vurgulama ihtiyacı duyduk. Üç yıl önce buraya bir asker düğününe gelmiştik ve o zaman “Bu salon Kadıköy’e yakışmıyor hem bir salon, hem de bir meydan düzenlemesi yapacağız” demiştim.  Düğün salonumuzu da meydan düzenlemelerimizi de gerçekleştirdik. Yaptıklarımız sadece bir başlangıç. Kadıköy’ü Silivri’nin diğer mahallelerinde olduğu gibi çekim merkezi haline getirmeye çalışacağız. Türkiye’ye farklı il ve ülkelerden genleriyle oynanmış şekilde gelen karpuzlar insan sağlığını tehlikeye sokacak düzeyde. Yıllardır İstanbul’un karpuz ihtiyacını karşılayan, Elbasan’dan tutun Kavaklı’sı, Ortaköy’ü, Gazitepe’si ama en çok Kadıköy’de ekilen bu karpuzu maalesef ne alan ne de yiyen tanıyor. Biz bu festivali; üreticiyi cesaretlendirmek, karpuzun pazarla, alıcıyla buluşmasını sağlamak ve burada Türkiye’nin en iyi karpuzu üretiliyor gelin görün, sahip çıkın demek için yapıyoruz. Türkiye’nin her yerine dağıtılacak böyle bir değer varken, bu zamana kadar tanıtamamak büyük bir eksiklikti. Bu yıl birincisini yapacağız ama bunun bir refah ve zenginlik olduğuna inanırsak, sahip çıkarsak bu festival sonsuza dek devam etsin.

 

“CUMHURİYET DEĞERLERİNE BİRLİK OLARAK SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Festivaller o bölgede yetişen zenginliği tanıtmak içindir, birinci nedeni budur. İkinci önemli nedeni de birlik olmanın gücünü göstermektir. Son zamanlarda bizi başak tanesi gibi oraya buraya savurmak isteyenler var. Biz onlara karşı cumhuriyeti kuran büyük Atatürk’e sahip çıktığımızı, bir arada olduğumuzu, büyük bir güç olduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz bu cumhuriyeti, cumhuriyetin en önemli değeri olan laikliği, demokrasiyi sokakta bulmadık demek için bir araya geleceğiz. İşte bu meydanlar bunun için önemli ve biz aynı heyecanla tertemiz elleriniz ve yüzlerinizle Anıtkabir’e yürümeye devam edeceğiz. Bu cumhuriyetin değerlerine Kadıköy en çok sahip çıkan mahallelerimizden bir tanesiydi. İşte biz o değerlere sahip çıkanlara aynı değerle sahip çıkmak için bu festivalleri düzenliyoruz. Bir arada, bir bütün olarak bu terör belasından ve akıtılması düşünülen kanlar için bu canavarlara “sizden korkmuyoruz, bu cumhuriyet sonsuza dek yaşayacak” diyeceğiz. Bu duygularla Silivri’yi aydınlık yarınlara taşıma isteği ve arzusunda olan çalışma arkadaşlarıma, üreticilere, emek veren yöneticilerimize, basınımıza ve bize çok büyük destek veren misafirlerimize, Kadıköylü hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun, sonsuza dek sürsün.”

 

ÇOCUKLARDAN ÇEKİŞMELİ KARPUZ YEME YARIŞI

Festival kapsamında 10- 15 yaş arası çocuklar arasında karpuz yeme yarışması gerçekleştirildi. Sahnede gerçekleştirilen yarışmada en çok karpuzu yemek için kıyasıya rekabete girişen çocuklar, renkli görüntüler oluşturdu. Mahalle sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya katılan tüm çocuklara kitap seti ve kalem setleri hediye edildi.

 

EN İYİ KARPUZ YARIŞMASINA 29 ÜRETİCİ KATILDI

Silivri Ahenk Sanat Kulübü’nün halk oyunları gösterisiyle devam eden festivalin en çekişmeli yarışmalarından biri de En İyi Karpuz yarışmasıydı. 29 üreticinin katıldığı yarışmada karpuzlar, homojenlik, etlilik, aroma, sertlik gibi farklı birçok kategoride değerlendirmeye alındı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Belgüzar Sıradur, Vahap Sarıtaş ve Yasemin Gönenç, Silivri Ziraat Odası Başkanı Metin Gürsu, Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Tabakoğlu, Silivri Önder Çiftçi Derneği Ziraat Mühendisi Ramazan Şenol, Silivri Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Erkan Öztürk, Silivri Belediyesi Silkent A.Ş Ziraat Mühendisi Gözde Göçmen, Kabzımal Fevzi Altınpul ve Hacı Ali Köse’nin jüri üyeliğini yaptığı yarışma büyük heyecan yarattı. Üreticilere başarılar dileyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bir kadın üreticinin yapmış olduğu karpuz pekmezinden de tattı.

EN İYİ KARPUZU ONLAR ÜRETTİ

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Karpuz Üreticilerine ödüllerini Silivri Kaymakamı Salih Keser ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar sahnede takdim etti. En İyi Karpuz Üreticisi birincisi Velihan Onat, ikincisi Adnan Ünlüer ve üçüncüsü de Ahmet Karayel oldu. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın ve çeşitli hediyeler de verildi.

 

ÇEVİK VE SAYIN’DAN MÜZİK ZİYAFETİ

Silivri Belediyesi 1. Karpuz Festivali’nde sahne alan Deniz Çevik ve Ümit Sayın Kadıköylülere unutulmayacak bir gece yaşattı. İlk olarak sahne alan Deniz Çevik muhteşem sesi ve performansıyla göz doldururken, Kadıköylüleri hareketli şarkılarıyla coşturdu. Gecenin finalinde sahne alan Ümit Sayın ise geçmişten bugüne kendi besteleri ve sevilen şarkılarını seslendirerek keyifli bir konser gerçekleştirdi. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden programı büyük bir keyifle izleyen Kadıköylüler, mahallelerinde ilk kez gerçekleşen bu festival için Başkan Işıklar’a teşekkür ettiler. Festivalde Kadıköylü üreticilerin alana getirdiği tonlarca karpuz katılanlara ikram edildi. İkram edilen karpuzların yanı sıra tonlarca karpuz da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER