banner463

Değirmenköy Domates Festivali'yle coştu

Silivri Belediyesi 28. Geleneksel Değirmenköy Domates Festivali’nde bu yılda renkli görüntüler yaşandı.

Değirmenköy Domates Festivali'yle coştu

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçenin gelenek ve göreneklerini, yerel değerlerini korumaya ve yaşatmaya devam ediyor. Silivri Değirmenköy Mahallesi’nde gelenekselleşen ve bu yıl 28. si düzenlenen Domates Festivali, 1 Eylül Cumartesi Günü gerçekleştirildi.Gündüz domates üreticilerinin ürünlerinin sergilendiği festivalin akşam programında da; yarışmalar ve konserler yer aldı.Domates Festivali’ne; CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Mevlüt Aslanoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılıları Bektaş Davutoğlu, Yılmaz Öztürk, Yılmaz Yıldırım, Taşkan Uysal, Silivri Kaymakamı Salih Keser, CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu ve İlçe Yöneticileri, CHP Silivri Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri, AK Parti Silivri Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri,  ilçe kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Değirmenköylü katıldı. Festivalin sunuculuğunu Silivri Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Ömer Sebahattin Çetin üstlendi.

IŞIKLAR: “DEMOKRASİYİ MEYDANLARDA YAŞATMAK BUDUR”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, gerçekleştirdiği festival konuşmasında şunları söyledi; “28 yıldır bu gelenek burada sürüyor. Öncelikle bu geleneği başlatan ilçe başkanımız Mümin Tuğlu’ya bu çabaları ve emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunun sürdürülebilmesi içinde geçmişte emeği geçen tüm belediye başkanlarımız ve katkısı olan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Değirmenköy bundan sonra var olduğu sürece domates ve domates festivali ile özdeş olacak, biz de bu çabayı devam ettireceğiz. Çünkü biliyoruz ki domates Değirmenköy’ün olmazsa olmazı. Eskiye bakıldığında giderek azalıyor olmasına rağmen tarım değerlerimizin, bu zenginliğin kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyorum ki siz de bu üretimin arttırılması için çabalar içerisindesiniz. Bunun tanıtılması, ekonomik bir değer olması, pazara ulaşması, para etmesi ve zenginliğe dönmesi gerekmektedir. Silivri’nin böyle bir tarımsal zenginliği var Domates festivali, Karpuz festivali, Yoğurt festivali yapıyoruz. Böreğimiz de var. Bunların hepsi tarıma dayalı ve tarım ürünleri. Tarım sanayisinin gelişmesine, onun duyurulmasına katkı yapmaya çalışıyoruz. Festivallerin bir önemi daha var; coşkuyla, barış içinde, huzur içinde, kardeşçe eğlenmemizi, bir arada olmamızı sağlıyor. Toplanacağız ve bu güzelim memlekette huzur ve barış içerisinde gelenek ve göreneklerimizi yaşayacağız, yaşatacağız. Son dönemlerde hepimizin sıkıntıları oluyor, şehitler veriyoruz, üzüntüler içerisindeyiz. Bomba yüklü bir kamyonu şehrin göbeğinin ortasına bırakan bir anlayış bizi teslim almaya çalışsa da, biz onlara teslim olmadığımızı göstereceğiz. Böyle bir cesareti de demokrasiyi meydanlarda yaşatarak, onlara sizden korkmuyoruz diyerek göstereceğiz.  İşte bu festivalleri beraber, barış ve huzur içerisinde yapmanın böyle bir anlam ve önemi var.  Bizi teslim alacağını sananlara şu cevabı vereceğiz; biz bu bayrağa teslim oluruz, bu ezan sesine teslim oluruz, domatesin fidanına teslim oluruz ama sizlere teslim olmayacağız.”

KESER; “EN GENİŞ TARIM ARAZİSİNE SAHİP İLÇEYİZ”

Festivalde bir konuşma yapan Silivri Kaymakamı Salih Keser ise şunları söyledi; “İstanbul’un tarım açısından gelişmiş ve tarım alanı olarak en geniş arazisi olan bir ilçeyiz. İlçemizde özellikle tarımın lokomotifi olan ekmeğini tarımdan kazanan büyük bir kitle var bunların el emeğini verdikleri çabayı değerlendirmek, tanıtmak ve ekonomik değerini bulabilmesi için bu gibi tanıtımlara ihtiyacımız vardır. Bu tanıtımları yaparken de sizleri bir nebze olsun günün yorgunluğundan uzaklaşıp, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu göstermemizin en iyi fırsatlarından biri olarak önemi bulunmaktadır. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum.”

DOMATES GÜZELİ DAMLA GÖKÇE OLDU

Festivalde yer alan Cazgır Recep manileriyle Domates Festivaline renk kattı. Festivalin en renkli yarışmalarından olan Domates Güzeli Yarışması’nda bu yıl 11 güzel yarıştı. CHP Silivri Belediye Meclis Üyeleri Tülay Sinkil, Cafer Bilgiç, Rafet Keskin ve Nazif Konuk, CHP Silivri İlçe Kadın Kolları Başkanı Nazan Kaçar, CHP Silivri İlçe Gençlik Kolları Başkanı Anıl Onur ve Klassis Hotel İnsan Kaynakları Sorumlusu Beyzat Bedel’in jüri üyeliğini yaptığı yarışmada Domates Güzeli Birincisi Damla Gökçe, İkincisi İlknur Olcay ve Üçüncüsü de Buse Bayazıt oldu. Dereceye giren güzellere çeyiz seti hediye edildi.

DEĞİRMENKÖYSPOR’DAN IŞIKLAR’A TEŞEKKÜR

Silivri Değirmenköyspor Kulübü Başkanı Sertan Esin, festival sahnesinde Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a spor kulübüne yapmış olduğu destekler için teşekkür plaketi takdim etti. Işıklar’a spora ve sporcuya verdiği destekler için teşekkür eden Esin desteklerin devam etmesi temennisinde bulundu. Işıklar, Silivri Belediyesi’ne sponsorluk konusunda destek veren bölgenin işadamlarından Hakan Karamahmutoğlu’na gecede plaket vererek teşekkür etti.

EN İYİ DOMATESİ YETİŞTİRDİLER, ÖDÜLLERİ ALDILAR

Yılın İlk Domates Üreticisi olan Şaban Uzun ile Talip Güneş’e ve En İyi Domates Üreticilerine ödülleri sahnede takdim edildi. 44 üretici ve 10 ayrı cins domates üzerinden İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Domates Üreticilerine ödüllerini ilçe protokol üyeleri takdim etti. Üreticilere, çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi. Yarışmada dereceye girenlerin isim listesi şu şekilde;

En İyi Domates Üreticisi Birincileri: Salim Güngör, Ayhan Demir, Muharrem Uzun

En İyi Domates Üreticisi İkincileri: Erol Yenilmez, Hasan Güler, İsmail Yaşar

En İyi Domates Üreticisi Üçüncüleri: Demir Ali Gümüşsoy, Sebahattin Öztürk, Mesut Aydın

BURCU GÜNEŞ, LEYLA YILMAZ VE İZMİRLİ TAYLAN KONSER VERDİ:

Domates Festivalinin finalinde sahne alan Burcu Güneş, Leyla Yılmaz ve İzmirli Taylan kendilerini izlemeye gelenlere muhteşem konser ziyafeti yaşattılar. Leyla Yılmaz’ın Türk Halk Müziği’nin önemli eserlerini seslendirdiği gecede İzmirli Taylan Değirmenköy’ü adeta salladı. Çiçekçi Kız, Kaynana, Gamzeli Yarim şarkılarıyla tanınan Taylan, Değirmenköylüleri coşturdu. Gecenin finalinde ise Burcu Güneş sahne aldı. Sahne kostümü ve güzelliği ile dikkat çeken Güneş, sevilen şarkılarını Değirmenköylüler için söyledi. Konser gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner465

banner464