banner562

banner561

Canlar kahvaltıda buluştu

Silivrili Aleviler kahvaltına biraraya gelerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

banner627
Gündem 21.10.2017, 18:01
Canlar kahvaltıda buluştu
banner614
banner636

Silivrili Aleviler, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şubesi tarafından düzelenen kahvaltına buluştu.

İnanç önderleri Hasan Ağa ve Eryuğrul Arslan ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı Abdullah Kaya'nın da katıldığı kahvaltı sırasında birlik ve beraberlik mesajları verildi.

DEDELERİN KONUŞMALARI

Program sırasında Alevi Dedeleri Hasan Ağa ve Ertuğrul Arslan da birer konuşma yaptı.

Ağa ve Arslan'ın konuşmaları şu şekilde:

Hasan Ağa:

Sevgili canlar:

Bizler; yüzyıllardır süren baskı zulüm ve işkenceye karşı sizlerle beraber direnen, Hz.Hüseyin'den miras aldığımız Alevi duruşunu; dövülerek, sövülerek, zaman zaman her türlü kötü ithamlar altında bırakılarak, bazen de; Çorumda olduğu gibi fırınlara atılarak, vurulup öldürülerek kısacası her hal ve şartta bedeller ödeyerek, insanlığın kurtuluşu gördüğümüz Alevi-Bektaşi İslam inancını, insanlara aktarım da görev üstlenmiş Evladı Resul inanç önderleriyiz.

Sevgili dostlar:

Ülkemiz ve bizler, sokaktaki sade bir vatandaşımızı bile harcama lüksüne sahip olmadığımız bir süreçten geçmekteyiz. Bu nedenle; her zamankinden daha fazla birbirimizi sevmeye, birbirimize karşı saygılı olmaya ihtiyacımız var.

Asırlardır sizlere;

Kararlılığı ile tüm İslam alemine örnek olan, islamiyetin ve kutsal kitabımız Kuranı Kerim’in içindeki kelamın intikalinde canıyla bedel ödemiş, bizlere bugün Alevi olma erdemini bahşeden Hz.Hüseyin'i;

‘’Tanrının en küçük tecelligahı insandır’’ diyen, İnsanı sevmeyi Tanrıyı sevmekle özdeş gören ENEL HAK öğretisinin sahibi Hallacı Mansur’u;

‘’Ellerin kabesi var, Benim kabem insandır, kuran da kurtaran da insanoğlu insandı’’ diyen, arslanla ceylanı yan yana yaşatan hoşgörü abidesi Pirimiz Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’yi;

‘’72 milleti aynı gözle görmeyen halka müderris olsa da hakikatte asidir’’ diyen, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temellerini 700 yıl öncesi atan sevgi ozanı Yunus Emre'yi;

‘’İster kafir, İster putperest, ister mecusi ol gel… Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir, her ne olursan ol gel’’ diyen aşk şairi Mevlana'yı;

Dik duruşuyla zamanın despotizmine boyun eğmeyip "bir olalım iri olalım diri olalım" diyen, zamanın hızır paşasına canı pahasına başkaldıran Pir Sultan Abdal'ı;

anlatmadıkmı!..

O halde bu ayrı gayrımız niye?...

Ertuğrul Arslan: 

Sevgili canlar:

İnanç önderleriniz olarak sizleri; birbirinizi sevmeye, birbirinizi hoşgörü içinde seyretmeye, hizmet edenlere karşı vefa duygusu içinde hareket etmeye, bir olmaya iri olmaya ve de diri olmaya yüksek sesle davet ediyoruz. Bu davetimiz hepinizedir.

Bizi yok sayan, verdiği taahhütleri yerine getirmekte kusur içinde olan herkesin şunu artık çok ama çok iyi bilmesini istiyoruz; Alevi-Bektaşi inancına mensup insanlar, siyasilerden samimiyet ve kendi sorunlarına çözüm üretilmesini bekliyorlar.

Kişisel çıkar ve menfaatlere yönelerek, toplumsal çıkar ve menfaatlerimizi göz ardı eden zihniyet sahipleri; inancımızı, insanlarımızı, cem ve meydan evimizi artık kullanamayacaklardır. Bunlara toplumdan aldığımız güçle, kendi yaşamsal varlığını yüzyıllardır devam ettiren inanç önderleri olarak bizler müsaade etmeyeceğiz, ettirmeyeceğiz.

Kaybolmaya yüz tutmuş dede-talip arasındaki ilişkiyi yeniden tesis ederek, yüzyıllarca kendi sorunlarını adliyeye zaptiyeye intikal ettirmeksizin, dede-pir-mürşit huzurunda halli yolunu seçmiş olan sizlerin arasında, bu toplum dinamiklerini yeniden hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız. Kamil insanlardan örülü topluluğumuz, bu konuda, kendi iradeleriyle en doğru kararları vefa duygusunu yitirmeden alacağına inancımız tamdır.

Sevgili dostlar:

Bu güzel eserin meydana getirilmesinde emeği geçen yöneticilere ve cem evi inşaatımızın yemekhane ve gasilhane ünitelerinin tamamlanmasında maddi yardımlarını esirgemeyen Ali ŞAHNA canımıza teşekkür ediyoruz.

İçinizde; Hz. Hüseyin'in aşkı, Hacı Bektaşı Veli’nın ışığı, Pir Sultan Abdal’ın direnç ve kararlılığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ise devrimci ruhu hep varolsun.

Sizlere aşk-ı niyazlarımızı iletiyor sevgi ve muhabbetlerimizi arz ediyoruz.

Hepinizin Hak yardımcısı Pir yoldaşı olsun...21.10.2017

İNANÇ ÖNDERLERİ

Yorumlar (0)
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:15
Güneş 05:57
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:23
Yatsı 21:58
Günün Karikatürü Tümü