Silivri için 1.2 milyar dolar

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası tarafından Türkiye'nin yılda yüzde 20 doğalgazını depolayacak Silivri ve Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi için 1,2 milyar dolarlık kredinin onaylandığı açıklandı.

Silivri için 1.2 milyar dolar

Türkiye'nin yılda yüzde 20 doğalgazını depolayacak Silivri ve Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi için Çin Endüstri ve Ticaret Bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık kredinin onaylandığı duyuruldu. Tesislerinin kapasite artışları için sağlanması gereken finansal destek Çin'den geldi.

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) arasında Silivri ve Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesislerinin kapasitesinin arttırılması için anlaşma yapıldı. Mutabakat zaptı imzalayan iki enerji devi, 15 yıl vade ile 1,2 milyar dolarlık proje kredisinde anlaşmaya vardı.

3,6 milyar dolarlık Çin ve Türkiye arasında yapılan finansman paketinin üçte bir oranının Silivri ile Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesislerinde kullanılacağı kaydedildi. Kredi için imzalanan mutabakat zaptının 5 yılı ödemesiz olmak üzere 15 yıl vadeli olacağı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 11:17

Cem Güner

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner449

banner448