banner562

banner561

Ortodoks papazlar Silivri'deydi

Rum Ortodokslar, Özcan Işıklar'ı davetlisi olarak yeniden Silivri'ye geldi.

banner627
Gizli Gündem 11.11.2018, 17:53 11.11.2018, 18:04
Ortodoks papazlar Silivri'deydi
banner614
banner636

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçede kültürlerin buluşması ve Aziz Nektarios’un isim günü anma programında Batı Trakya ve Avrupa’dan gelen yüzlerce Ortodoks’a ev sahipliği yaptı. Işıklar, İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos, Silivri Metropoliti Maksimos, Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgia Sultanopulu, Dimis Belediye Başkanı Hristo Nikolau, Kavala Trakya Dernek Başkanı Nikos Çuparis, Drama Trakya Derneği, Moreas Piros Kültür Derneği, Orvion Köyü Kültür Derneği, Drama Anadolu Derneği Yönetim ve Üyelerinin ile Batı Trakya’dan gelen yüzlerce Ortodoks’u misafir etti. Kale Park Tesisleri’nde dini törenlerini gerçekleştiren heyet, ardından Aziz Nektaryus’un doğduğu evin yerini ziyaret etti.

IŞIKLAR: “DÜNYA BARIŞINA VE KARDEŞLİĞİNE VERDİĞİNİZ DESTEK İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER”

Kültürler arası dostluğun önemine dikkat çeken Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Silivrimizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum. 6 yıl önce başlanan ve her geçen yıl daha da kalabalıklaşarak Silivrimizi ziyaret eden siz değerli dostlarımıza ve Sayın Bartolomeous’a teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Değerli dostlarım; geçmişte yaşanmışlıklara tarih deriz ve tarih tanık olduğu hiç bir şeyi unutmaz. Kötülükleri de güzellikleri de, iyilikleri de unutmaz. İşte o unutulmazlıklardan biri de Ortodoks dünyasının ruhani mukaddes büyüğü Aziz Nektarius’un doğum yıldönümü. Kendisi Silivrimiz’de doğmuş ve dünyanın dört bir yanına barış, kardeşlik götürmeye adanmış bir ömre sahip. Aziz Nektarius’un manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Dünya barışına ve kardeşliğine verdiğiniz bu destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük mübadele sırasında bugünkü vatanınızda doğmuş biz Silivrililerin aileleri, topraklarını bırakıp yeni vatanlarında yaşam sürmeye başlamışlar. Ben de öyle bir ailenin çocuğuyum. Kozani Çutin’den Silivri’ye zorla getirilmiş büyükbabam ve büyükannem… Sizlerin büyükleri de İstanbul, İzmir, Manisa, Burdur, Safranbolu, Trabzon ve Türkiye’nin dört bir yanından bugün ki vatanınıza götürülen ailelerin çocukları, torunlarısınız." diye konuştu.

PATRİK BARTHOLOMEOS IŞIKAR'A TEŞEKKÜR ETTİ

İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos, gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Bugün kendisini icra ettiğimiz ayin ile andığımız Aziz Nektarios, Silivri’nin dünya çapında tanınmış bir evladıdır. Dünyanın pek çok şehrinde anılan azizi bizler, hemşerileri olarak, kendi büyüdüğü topraklarda anma ayrıcalığına sahibiz. Bizlerin bu ayrıcalığı yaşamamıza, verdiği izinle imkân sağlayan İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya'ya; Silivri'ye ve Silivrililere katkı sunacağı öngörüsüyle, ayin gerçekleştirebilmemize açık fikirlilikle yardımcı olan Silivri Belediye Başkanı Sayın Özcan Işıklar' a teşekkür ederiz.

Yorumlar (0)
banner652
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36
Günün Karikatürü Tümü