banner562

banner561

Silivri'de yeni bir sektör

banner617

Elif Bilici, Silivri'de vermeye başladığı koçluk hizmetinin ayrıntılarını anlattı.

banner614
Eğitim 23.02.2020, 13:44 23.02.2020, 14:04
Silivri'de yeni bir sektör

Silivri geçtiğimiz günlerde yeni bir kavramla tanıştı.

2009 ila 2014 yılları arasında Silivri Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Elif Bilici, koçluk hizmetleri ve aile danışmanlığı alanında hizmet vermek üzere kendi ofisini açınca Silivri’de bütün dikkatler “Koçluk” kavramı üzerine yoğunlaştı.

Elif Bilici, yeni işi ve koçluk hizmetleri hakkında şu bilgileri veriyor:

Koçum Benim”... Evet ofisimi açtığımdan beri en çok karşılaştığım hitap şekli bu; “Koçum benim”… “Koç” deyince dilimizde akla önce erkek koyun, daha sonra da çeşitli spor dallarında antrenör manasında kullanılan koç geliyor. Ben her ikisi de değilim…

Koç kelimesinin İngilizce'de de iki manası var. Birincisi uzun seyahatlerde kullanılan bir otobüsten, bir demir yolu vagonundan ve seyahat etmekten bahsediyor. İkincisi ise spor talimi ya da antremanını, özel dersi ve ilave eğitimi kapsıyor. Eğitim sektöründe yer aldığım için aklınıza ilk etapta ikinci tanım gelebilir ama aslında ben tam olarak birinci tanımla ilgileniyorum. Çünkü benim işim aslında tamamen “bir yolculukla” ilgili...Kişilerin mevcut konumları ile ulaşmak istedikleri nokta arasındaki yolculuktan bahsediyorum. Örneğin sevdiği kişi ile ilişkisinde sorunlar yaşayan kişinin bulunduğu konumu ile ilişkisi sağlıklı hale geldiğindeki konumu arasındaki çizgi . Ya da matematikten sadece 5 net çıkarırken 15 net hedefleyen öğrencinin kat edeceği mesafe. Kişinin işinden duyduğu memnuniyetsizliğin, tatmin ve mutlu bir kariyere dönüştüğü bir seyahat. Hangi alanı ya da üniversitede hangi bölümü seçeceğini bilmeyen birinin yaşadığı belirsizlik ile karar verdiği an arasındaki yolculuk. Çocuğu ile iletişim kurmakta zorlanan bir annenin çaresizliği ile ilişkilerini yeniden yapılandırdıkları an arasındaki süreç... İşte benim işim tam olarak bu! İnsanların şu andaki durumlarıyla gelecekte olmak istedikleri, hedefledikleri konumları arasındaki yolculuklarında onlara yol arkadaşlığı yapmak. Yani matematik dersinden aşina olduğumuz gibi A noktasından B noktasına giderken danışanımın yan koltuğunda ona eşlik etmek.

Peki bunu nasıl yapıyorum? İşime öncelikle danışanımın doğuştan yaratıcı, becerikli, bütün ve ihtiyacı olan cevaplara ulaşabilecek kapasitede olduğuna inanarak başlarım. Bu nedenle de ona tavsiyede bulunmam, yönlendirmem, akıl vermem. Onun aklının kendine yeteceğini bilirim. Ona ilk olarak ne istediğini, hangi noktayı hedeflediğini, süreç sonunda nerede olmak istediğini sorarım. Daha sonra mevcut durumunu ve şimdi nerede, hangi noktada olduğunu öğrenirim. Derin ve samimi bir şekilde dinleyerek ihtimalleri, yapılabileceklerini ve alternatiflerini belirlemesini ve anlatmasını ister ve son olarak belirlenen hedefe ulaşabilmek için nelerin değiştirilmesi gerektiğini; tespit edilen adımları uygulamak için nasıl bir eylem planı yapacağını; hedefe giderken ne tür engellerle karşılaşabileceğini; sonuca giden yolda gerekebilecek destekleri ve ulaşılması gereken noktaya gidene kadarki bağlılık ve kararlılığını tespit edecek sorular sorarım. Yani aslında ben bir koç olarak sadece danışanımı çok dikkatli bir şekilde dinler ve ona doğru ve güçlü sorular sorarım. Hedefini, gideceği yolu, nasıl gideceğini belirlemek ona kalır…Koç sadece kişide farkındalık yaratır. Farklı bakış açıları kazandırarak olayları hiç görmediği şekilde algılamasını sağlar. Kendisini keşfetmesini destekler ve değişimi noktasında sorduğu sorularla aydınlanmasını sağlayarak danışanının hedefe giden yoluna ışık tutar.

ELİF BİLİCİ KİMDİR?

Silivri doğumlu olan Elif Bilici; 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce Bölümü'nü, 2019 yılında da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yüksek lisansı yaptı. Başkent Üniversitesi’nin Aile Danışmanlığı ve Eğitim Danışmanlığı programlarını başarıyla tamamladı. Yeditepe Üniversitesi’nde Öğrenci ve Eğitim Koçluğu programını tamamladı. Sola Unitas Akademi’de Yaşam Koçluğu, Öğrenci ve Eğitim Koçluğu, İlişki Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu ve Takım Koçluğu eğitimlerini de yine başarıyla tamamladı.

Elif Bilici, 2009 ila 2014 yılları arasında Silivri Belediye Başkan Yardımcısı ve Silivri Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Bilici, halen Özel Silivri Final Okulları’nda yönetici olarak görev yapıyor.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:34
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:45
Yatsı 22:32
Günün Karikatürü Tümü