banner387

Perde arkasında ticaret var

Silivri Belediyesi tarafından işletilen ve işletilecek olan birçok kuruluşun tek bir işadamına verileceği iddia ediliyor.

Perde arkasında ticaret var

supersilivri.com’da 27 Ekim 2016 günü yayınlanan bir haberde; Silivri Belediyesi’nin imkanlarıyla inşa edilen ve 2017-2018 eğitim öğretim yılında tarım lisesi olarak faaliyet gösterecek olan Gümüşyaka’daki binanın bu amaç doğrultusunda özel okul olarak işletilmesi için Silivri Çizgi Koleji’nin sahibi işadamı Ulaş Velioğlu’na devredileceği belirtilmişti.

O tarihte haberin supersilivri.com’da yayınlanmasıyla birlikte yazılı bir açıklama gönderen Ulaş Velioğlu, "Silivri’de bir tarım lisesi kurulmasıyla ilgili projeyi Özcan Işıklar’a kendisinin önerdiğini ancak okulun işletmesini devralması gibi, durumun söz konusu olmadığını" belirtmişti.

Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada Ulaş Velioğlu'nun, 01.04.2016 tarihinde, yani konuyla ilgili haberimizin yayınlanmasından 6 ay kadar önce Ezgi Eğitim Hizmetleri A.Ş. adında bir şirket kurduğunu öğrendik.

DEVREYE IŞIKLAR'IN EKİBİ GİRİYOR

Bu şirketin 30 Mayıs 2016 günü toplanan olağanüstü genel kurulunu tek hissedar olan Ulaş Velioğlu’nun katılımıyla yaptığı; bu toplantıda şirket hissedarları olmamasına rağmen toplantı başkanı olarak CHP’li Silivri Belediye Meclis Üyesi İbrahim Çeşmecioğlu’nun, tutanak yazmanı olarak CHP’li İBB ve Silivri Belediye Meclis Üyesi Doruk Bulut’un, oy saymanı olarak da Silivri Önder Çiftçi Derneği Başkanı Metin Oral ve Silivri Ziraat Odası Başkanı Metin Gürsu’nun belirlendiği görülüyor.

Aynı toplantının devamında, Silivri Çizgi Koleji’nin bulunduğu bina olarak gösterilen şirket merkezinin Silivri Belediye binasını tarif eden adres olarak değiştirildiği ve tutanaklara bu şekilde yazıldığı öğrenildi.

Yine aynı toplantı kapsamında Ulaş Velioğlu’nun “yönetim kurulu üyeliği” görevinden istifa ettiği ve yerine İbrahim Çeşmecioğlu, Doruk Bulut, Metin Oral ve Metin Gürsu’nun görev yapmasına karar verildi.

HİSSE DEVRİ YAPILMADI

Söz konusu toplantıda ve daha sonra yapılan toplantılarda; Ulaş Velioğlu’nun tek başına sahibi olduğu şirket hisselerinin herhangi bir özel veya tüzel kişilik üzerine devredildiğine dair bir kayda rastlanmadı.

Bu durumda, her ne kadar şirketin yöneticileri olarak CHP’li Silivri belediye meclis üyeleri ile Önder Çiftçi Derneği Başkanı ve Ziraat Odası Başkanı gözükmüş olsa da şirketin sahibinin Ulaş Velioğlu olduğu dikkat çekmeye başladı.

ENGELLİ KAFE BU ŞİRKETE KİRALADI

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın talimatıyla geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde işletmecisinin elinden alınan ve halk arasında Engelli Kafe olarak bilinen Esen İbak Eğitim ve Uygulama Okulu’nun kontrolündeki kafeterya da Ulaş Velioğlu’nun sahibi olduğu Ezgi Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye kiralandı.

TARIM LİSESİNİ DE BU ŞİRKET Mİ İŞLETECEK?

Ezgi Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin kuruluş sözleşmesinde başta özel ortaokul ve lise işletilmesi olmak üzere, din turizmi dahil çeşitli turizm işletmelerinden hamam ve sauna işletmeciliğine, ayrıca tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinden pazarlanmasına kadar birçok dalda faaliyet gösterebileceği belirtiliyor.

TÜRAM’I DA MI AYNI ŞİRKET İŞLETECEK

Özcan Işıklar’ın her fırsatta tanıtımını yaptığı Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nin (TÜRAM) işletici şirketi olan ve hisselerinin tamamı Silivri Belediyesi’ne ait olan SİLKENT’in tasfiye halinde olduğu gözetilirse; bundan sonra TÜRAM’ın işletilmesinin ve ürünlerin pazarlanmasının da Ezgi Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılacağı düşüncesi oluşuyor.

BELEDİYE ŞİRKETİ GÖRÜNTÜSÜNDE AMA İŞADAMINA AİT

Sonuç olarak; Ezgi Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin yönetim kurulu üyeleri sebebiyle ilk bakışta Silivri Belediyesi’ne ait kamusal hizmet amaçlı bir şirket görüntüsü vermesine karşılık; halen Ulaş Velioğlu adına kayıtlı olduğu dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖKSEL
GÖKSEL - 1 yıl Önce

SENDEN KURTULDUĞUMUZ GÜN SİLİVRİDE KURBAN KESECEM BAŞKAN

SIRADAKİ HABER

banner310

banner309