banner562

banner561

Işıklar dönemindeki israfı açıkladı

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Özcan Işıklar yönetiminin araç kiralarken ödedikleri abartılı rakamları açıkladı.

banner483
Belediye 11.06.2019, 12:35 12.06.2019, 11:36
Işıklar dönemindeki israfı açıkladı

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, belediye meclis toplantısında yaptığı konuşmada Özcan Işıklar yönetiminin araç kiralarken ödedikleri abartılı rakamları açıkladı.

Yılmaz, Işıklar dönemine atıfta bulunarak aynı araçların çok daha uygun fiyatlarla kiralanabileceğini örnekler vererek anlattı.


Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, meclis toplantısında konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 


“İlçemizin sorunları çok büyük ama belediyemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla, borç yüküyle, gelir gider dengesizliğiyle ve borcu büyütmeden sürdürülebilirliği sağlamak noktasında imkansız görünen bazı noktalar var. Her yıl bu borcun büyümesi, üzerine 30 milyon TL borç yüklenmesi hem benim hem de Silivri’de yaşayan herkesin içine sindirebileceğim bir durum değil. Belediyemizin gelirlerini, gelir kaynaklarını arttırmayla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunlarla ilgili de sizlerle paylaşımda bulunacağız. 
Borç ve alacak miktarını açıkladığımızda da söylemiştik. Silivri Belediyesi’nin yaklaşık 47 milyona yakın vadesi geçmiş, bir şekilde kronikleşmiş alacakları var. Kira alamadığımız, 15 yıldır hiç kira ödemeyen kiracımız var. Kiraların güncellenmesi noktasında büyük sıkıntılar mevcut. Kirasını güncel şartlarda ödeyen kiracı varken, bir yerde kirası güncellenemeyen kiracılar var. Tüm meclis üyelerinin içerisinde bulunduğu komisyonlarda bunları tartışacağız. Bunları çözmek zaman alacakken, bu ekonomik dar boğazdan çıkmanın iki yolu var. Birincisi gelir arttıracaksınız, ikincisi giderleri kısacaksınız. 

BİR AYDA 174 BİN TL TASARRUF
İlk etapta Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak kiralık kullanılan 7 araç iade edilerek aylık 9 bin 600 TL + KDV tasarruf edildi. Temizlik İşleri Müdürlüğümüzde bulunan ve 1 liradan kiralanması gereken bir aracın ihale yöntemiyle 3 liraya kiralandığını sizinle paylaşmak istiyorum. Daha sonra bu konu hakkında bir toplantı yapmayı planlıyorum. 
Bu araçların da 3’ü binek araç, 1’i kamyon, 2 tanesi 6 teker kamyon, 1 hidrostatik yol süpürme aracı ve 1 tane de su tankerini iade ettik. Toplam 1 ayda belediyemizin ettiği tasarruf 138 bin 625 TL + KDV. 

YILLIK 1 MİLYON 339 BİN 252 TL KASADA KALACAK 
Gerçekleştirdiğimiz tasarruf çalışmaları sonucunda aylık 148 bin 222 TL+KDV ile toplamda 174 bin 906 TL tasarruf sağlanırken, yıllık olarak baz alındığında 1 milyon 339 bin 252 TL belediyenin kasasında kalmış olacak. 
Ayrıca şöyle bir şey daha yaptık; her müdürün altına, başkan yardımcılarının atına bir araba bir şoför devrine son verip havuz sistemi uygulamaya başladık. Araçları ve şoförleri bir havuza topladık. İhtiyacı olan başkan yardımcısı, müdür bu havuzdan araç talep ediyor. Ve şuana kadar 9 aracı eksiltmemize rağmen işlerin aksadığı bir durum yok. 

AYLIK 200 BİN TL DAHA TASARRUF EDEBİLİRİZ

15 adet kamyona her ay 377 bin TL kira ödüyoruz. Biz bunu sıfırdan kiralasak 180 bin TL’ye mal olacak. Yani bu aynı araçları başka bir ihale ile güncel koşullarda kiralasak 200 bin TL daha tasarruf edeceğiz.


Açık, şeffaf, denetlenebilir ama her şeyden önemlisi her kuruşun hesabının sorulduğu bir belediyecilik anlayışıyla belediyeyi yöneteceğiz kimsenin şüphesi olmasın.”

Yorumlar (2)
Numan.arici 13 ay önce
Helal.baskanim..dahanelervar.zsmanlanla.gorecez.hakdogrunun.yardimcisidir..başarılar.diliyorum
HASAN 13 ay önce
BAŞKAN SİZ KİME HİZMET EDEİYORSUNUZ ÇOK MERAK ETTİM BİRAZ DAVANA DÖN HEPSİNİ AÇIKLA KAHRAMAN OL ŞU AN SİZE OY VERNLER NERELERDE BULUŞULDUĞUNU İYİ BİLİR HATTA SENİN MÜRLERİNİ KİM ATADI DİYE MERAK EDİYORUM BEN CEVABI BİLİYORUM
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Günün Karikatürü Tümü